pokaż na mapie pomniejsz mapę pełny ekran > <
rozszerz mapę >

Bącza Kunina - Prześladowani do szaleństwa

Śmierć księdza i rozbicie oddziału leśnych chłopaków to nie był koniec dramatu. Przyszedł czas gnębienia rodzin, współpracowników, łączników, sąsiadów, którzy nie donieśli na żołnierzy PPAN. Do dziś w Bączej Kuninie koło Nawojowej żyją rodziny Horowskich i Cempów, które to pamiętają, a w Nawojowej na cmentarzu znajdziecie grób człowieka skatowanego przez UB do szaleństwa, bo podejrzewano go, że sprzyjał partyzantom. czytaj więcej

„Leśnym” pomagała między innymi 17-letnia Filomena Horowska, uczennica nowosądeckiej Handlówki, zaprzysiężona łączniczka, która cerowała i szyła koszule dla chłopaków z „Żandarmerii”. UB ją aresztowało, była bita podczas przesłuchań, ale nie wydała nikogo.

Starsza siostra Filomeny, Józefa, spotykała się z Władysławem Cempą, który po odsłużeniu wojska został zawodowym żołnierzem. Był bliskim kolegą Stanisława Pióry, późniejszego dowódcy Żandarmerii, więc podejrzewano go o konspiracyjną, wrogą władzy działalność.

Nie mogąc wyciągnąć od Filomeny żadnej informacji, ubecy zastosowali podstęp. Do jej celi dokwaterowano inną więźniarkę, złamaną w śledztwie Jadwigę z Olsztyna. Poznała dziewczynę, ale i ona niewiele się od niej dowiedziała. Wypuszczono ją więc z więzienia i jako agentkę „Jankowską” wysłano w rodzinne strony towarzyszki z celi. Ze spreparowanymi przez UB rzekomymi grypsami krążyła od domu do domu w Piwicznej, Bączej Kuninie, Woli Kroguleckiej, Suchej Strudze, Nowym Sączu. Trafiła także do Horowskich, którym opowiadała o Filomenie, zapewniała, że ich krewna ma szansę wyjść, rozpytywała o znajomych, którzy mogliby w tym pomóc. Szczególnie interesowała się sierżantem Cempą.

Donosy „Jankowskiej”  były pretekstem do kolejnych aresztowań. Do więzienia trafił ojciec Filomeny – Józef, i jej rodzeństwo.

Sierżant Cempa też został aresztowany, oskarżono go o szpiegostwo i tak torturowano, że stracił zmysły. Zmarł w 1994 r., pochowany jest na cmentarzu parafialnym w Nawojowej (49°33′34″N 20°44′31″E).

Komentarze
Musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się!
Zdjęcia