pokaż na mapie pomniejsz mapę pełny ekran > <
rozszerz mapę >

Papieskie ślady i ślub Janosika

Według niektórych źródeł, kaplicę Jana Chrzciciela w Dolinie Chochołowskiej wybudowano na potrzeby filmu „Janosik”. W rzeczywistości zbudowali ją górale, a zbójnik ze szklanego ekranu tylko teoretycznie wziął w niej ślub. czytaj więcej

23 czerwca 1983 r. na Siwej Polanie w Dolinie Chochołowskiej wylądował helikopter z Janem Pawłem II na pokładzie. Była to druga pielgrzymka Papieża-Polaka do Ojczyzny, po której w największej dolinie polskich Tatr pozostały liczne ślady.

Pierwszym jest żelazny krzyż wmurowany w kamień, który znajdziemy po lewej stronie drogi, na środku Siwej Polany. Ufundowano go dla upamiętnienia miejsca lądowania papieskiego helikoptera, o czym przypomina stosowna tabliczka. Na ścianie schroniska PTTK na Polanie Chochołowskiej, noszącym de facto imię Jana Pawła II, również odnajdziemy tablice pamiątkowe upamiętniające wizytę papieską oraz spotkanie z Lechem Wałęsą, ówczesnym Przewodniczącym NSZZ Solidarność. Warto wiedzieć, że Papież i przyszły prezydent rozmawiali na zewnątrz, bo schronisko naszpikowane było podsłuchami, wszędzie kręciła się milicja i ubecy.

Jako że Papież udał się wówczas na wycieczkę, pamiątki – kapliczkę i płytę pamiątkową – znajdziemy również w miejscu, do którego dotarł, czyli pod Jarząbczymi Szałasiskami w Dolinie Jarząbczej. Do kapliczki, ufundowanej przez mieszkańców wsi Ciche, ze schroniska na Polanie Chochołowskiej biegnie żółty szlak papieski (ok. 55 min. drogi), który pokrywa się z czerwonym szlakiem wiodącym na Trzydniowiański Wierch. Jak wspomina ks. kardynał Macharski, podczas wycieczki do Jarząbczej zrodziła się myśl pierwszej części Tryptyku Rzymskiego Jana Pawła II – „Strumień”.

Przy papieskim szlaku, na Polanie Jarząbczej, znajduje się również żelazny krzyż osadzony w granitowym głazie. Znaleźć można różne przekazy dotyczące jego fundacji. Jeden z nich mówi, że fundatorem był ks. Wojciech Roszek z Poronina, według innego – wzniosła go rodzina dezertera z armii austriackiej, który został w tym miejscu rozstrzelany w 1872 r. Co ciekawe, w 1897 r. austriacki żandarm zastrzelił tam Józka Stękałę-Pytlowca, który jako dezerter przez trzy lata ukrywał się w Tatrach, a uważany był za ostatniego z tatrzańskich zbójników.

Magia kina

W wielu miejscach można spotkać informację, że kaplicę św. Jana Chrzciciela na Polanie Chochołowskiej zbudowano specjalnie na potrzeby serialu telewizyjnego lub filmu „Janosik” (kręcone w latach 1972-1974). Według informacji udostępnionych przez parafię Matki Bożej Szkaplerznej w Witowie, której kaplica podlega, została ona zbudowana w 1958 r. przez górali z Witowa i Chochołowa na parceli parafian witowskich: Jana Maryniarczyka i Jacka Szwaba.

W informacjach historycznych umieszczonych w szklanej gablocie na budynku  nie znajdziemy nawet wzmianki na temat jego filmowej roli, co jej jednak nie wyklucza. Filmowy Janosik ożenił się z Maryną w chochołowskiej kaplicy – ale tylko częściowo. Była ona „zewnętrznym” miejscem ślubu zbójnika, bo sceny wewnątrz kręcono… w kościółku w Dębnie Podhalańskim. Obecnie w kaplicy św. Jana Chrzciciela sakramentalne „tak” mówią sobie narzeczeni z całej Polski.

W sezonie letnim (od pierwszej niedzieli czerwca do ostatniej października) w niedziele i święta w kaplicy odbywają się msze święte (godz. 13). Odprawiana jest też pasterka, msza w drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia, Nowy Rok, pierwszy i drugi dzień Wielkanocy oraz 3 maja. Tłumnie robi się również przed małą kaplicą podczas odpustu na św. Jana Chrzciciela.

Więcej o historii kaplicy św. Jana:

http://www.parafiawitow.republika.pl/kaplice/jan.html

Schronisko w Dolinie Chochołowskiej:

http://www.chocholowska.zakopane.pl/index2.html

Komentarze
Musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się!
Zdjęcia