pokaż na mapie pomniejsz mapę pełny ekran > <
rozszerz mapę >

Grybów 130a

Zgodnie ze szlachetnym założeniem Oddziału Grobów Wojennych wszyscy polegli, bez względu na narodowość czy wyznanie, traktowani byli równo. Żołnierze wyznania mojżeszowego znaleźli miejsce wiecznego spoczynku w Grybowie. czytaj więcej

Ostatnim punktem na szlaku jest cmentarz w Grybowie nr 130a. Jest to unikalny i obowiązkowy punkt na trasie. Grybowski cmentarz wyróżnia fakt, iż pochowani są na nim żołnierze wyznania mojżeszowego.

Kwatera wojskowa została wydzielona z zachodniej części miejscowego kirkutu, a wojskowe mogiły łatwo odnaleźć, gdyż są one jedynymi mogiłami wykonanymi z betonu.

Nagrobki na cmentarzach żydowskich, zwane macewami, zostały zaprojektowane przez głównego architekta Okręgu III Hansa Mayr’a. Są to betonowe płyty zaokrąglone w górnej części, na dole znajdowały się miejsca na owalne imienne tabliczki, u góry wykuto gwiazdę Dawida. Obecnie odnaleźć można pięć z siedmiu ustawionych macew.

Liczba pochowanych: brak danych

Mogiły zbiorowe: 123

Mogiły pojedyncze: 38

Informacje o dojeździe: Wyjeżdżamy z Łosi i wracamy na główną drogę nr 28, którą kierujemy się w stronę Grybowa, w centrum miasta z rynku odchodzi ulica Cmentarna i kolejno ulica na Skarpie, właśnie tam, po lewej stronie znajduje się kirkut. Około 1300m od grybowskiego rynku. Żołnierze pochowani są w zachodniej części cmentarza.

Komentarze
Musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się!
Zdjęcia