pokaż na mapie pomniejsz mapę pełny ekran > <
rozszerz mapę >

Łosie nr 71

Krzyże, równo ustawione w żołnierskim szeregu - tak właśnie powinien wyglądać cmentarz wojenny. Cmentarz nr 71 w Łosiach jest doskonałym dowodem, że przy odpowiednich nakładach siły i chęci obiekt powstały na początku XX wieku może dziś wyglądać zachwycająco. czytaj więcej

Jest to pierwszy na tym szlaku cmentarz, który prezentuje się nowocześnie i schludnie. Remont został przeprowadzony w roku 1994 i do dzisiaj widać jego fenomenalny efekt. Krzyże poustawiane są w żołnierskim szeregu, w sześciu równoległych rzędach, z nowymi tabliczkami imiennymi. Są to zarówno wysokie żeliwne krzyże jak i małe z podwójną belką na cokolikach (ustawiane na grobach żołnierzy rosyjskich).

Wszelkie elementy wykonano zgodnie z pierwowzorami, ustawiono nowy, centralny krzyż z charakterystycznym półokrągłym daszkiem (projektu Mayr’a), a także wstawiono furtkę, która nie odbiega wyglądem od oryginału.

Liczba pochowanych: 72

- 63- Monarchia Austro-Węgierska,

- 9-Imperium Rosyjskie

Mogiły zbiorowe: 5

Mogiły pojedyncze: 57

Informacje o dojeździe: Kierujemy się drogą nr 28 na Nowy Sącz, mijamy Grybów i Szymbark, wjeżdżamy do miejscowości Ropa, z głównej drogi skręcamy w lewo, kolejną miejscowością są Łosie. Cmentarz nr 71 znajduje się w centrum wsi, na terenie cmentarza parafialnego naprzeciwko drogi prowadzącej do cerkwi.

Komentarze
Musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się!