pokaż na mapie pomniejsz mapę pełny ekran > <
rozszerz mapę >

Szymbark nr 75

Miejscowa ludność nadal pamięta o pochowanych na szymbarskim cmentarzu żołnierzach, wciąż składane są tu wieńce oraz palą się znicze. czytaj więcej

Cmentarz w Szymbarku nr 75 przyciąga nie tylko bardzo dogodną lokalizacją, ale przede wszystkim dbałością o obiekt. Niezwykle istotne i warte odnotowania jest, że sami mieszkańcy dbają i odwiedzają cmentarz. W święta państwowe czy w Zaduszki, krzyże na cmentarzu udekorowane są wieńcami, a na nagrobkach palą się znicze.

Centralnymi punktami cmentarza jest krzyż na którym kiedyś wisiała postać Chrystusa oraz ogromna lipa rosnąca za krzyżem. Co ciekawe, zarówno drzewo jak i krzyż, były umiejscowione w tym miejscu zanim powstał cmentarz. Na terenie obiektu zachowała się brukowana małymi kamykami ścieżka, a także, spotykane na każdym cmentarzu tego okręgu, żeliwne krzyże z tabliczkami na przecięciu ramion, ustawione na betonowych podstawach.

Interesującym elementem cmentarza jest nagrobek wykonany z głazu z napisem „L. Hauer”, ustawiony poniżej jednego z grobów. Podobnie jak w przypadku cmentarza nr 67 jest to nagrobek wykonany czy też ufundowany przez rodzinę jednego z poległych.

Liczba pochowanych: 32

- 28- Monarchia Austro-Węgierska,

- 4-Imperium Rosyjskie

Mogiły zbiorowe: 9

Mogiły pojedyncze: 11

Informacje o dojeździe: Należy wrócić drogą 977 do Gorlic, gdy miniemy szpital i dojedziemy do drogi głównej nr 28 (ulica Tadeusza Kościuszki) należy skręcić w lewo kierując się na Nowy Sącz.. Zaraz na wjeździe do Szymbarku, po lewej stronie znajduje się droga na Bielankę, cmentarz położony jest tuż przy drodze.

Komentarze
Musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się!
Zdjęcia