pokaż na mapie pomniejsz mapę pełny ekran > <
rozszerz mapę >

Sękowa nr 80

Ogromną przyjemność sprawia poszukiwanie cmentarza nr 80 w Sękowej. Obiekt położony na najwyższym wzniesieniu, słabo widoczny z drogi, zaskakuje swoim ogromem. czytaj więcej

Obok gorlickiego cmentarza nr 91, cmentarz w Sękowej jest jednym z najbardziej okazałych w Okręgu III. Początkowo planowano, iż cmentarz nr 8o będzie obiektem reprezentacyjnym, jednak porzucono te plany na rzecz obiektu w Gorlicach.

Podobnie jak w przypadku wcześniejszych cmentarzy tak i ten został umiejscowiony na najwyższym wzniesieniu ponad wsią - miejscu widocznym oraz spełniającym wszelkie warunki dla cmentarza reprezentacyjnego. Na najwyższym z tarasów, według planów architekta, miała zostać wybudowana kaplica, kończąca dzieło. Niestety nigdy te plany nie zostały zrealizowane. Mimo braku tej budowli, cmentarz prezentuje się niezwykle okazale, położony na stromym terenie, składający się z kilku tarasów jest otoczony okazałym kamiennym murem. W centralnej części postawiono betonowy krzyż, który otoczony jest z obu stron schodami. W tylnej części znajduje się monumentalna budowa kratowa złożona na kształt pergoli.

W obiekcie wyróżnia się dwa rodzaje grobów, pierwsze to typowe pomniki w kształcie żeliwnych krzyży z datą pochówku, drugie to betonowe stelle z tablicami, na których widnieją nazwiska poległych żołnierzy. Groby umieszczone są na trawiastych powierzchniach.

Liczba pochowanych: 1206

- 468- Monarchia Austro-Węgierska,

- 360-Imperium Rosyjskie

- 378-Rzesza Niemiecka

Mogiły zbiorowe: 85

Mogiły pojedyncze: 23

Informacje o dojeździe: Wracamy do centrum Sękowej, po lewej stronie za kościołem widoczny jest szczyt wzgórza, cmentarz znajduję się około 700m pod górę, słabo widoczny z głównej drogi.

Komentarze
Musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się!
Zdjęcia