pokaż na mapie pomniejsz mapę pełny ekran > <
rozszerz mapę >

Ropica Górna nr 78

Wzrok odwiedzającego wieś Ropicę Górną przyciąga posągowa budowla ulokowana na pobliskim wzgórzu Jest to dominujący element cmentarza nr 78, który swoim wyglądem przypomina wejścia do starożytnych świątyń. czytaj więcej

Głównym akcentem przyciągającym wzrok są cztery kamienne słupy, które łączy przykrywająca je betonowa belka, konstrukcja podobna do znajdującej się na cmentarzu nr 87 w Gorlicach. Co ciekawe, element ten jest widoczny ze wsi nad którą położony jest cmentarz Budowla z daleka przypomina swoim wyglądem charakterystyczne wejście do starożytnej świątyni.

Właśnie ze względu na charakterystyczną i oryginalną konstrukcję z kamiennych słupów, cmentarz jest jednym z najbardziej oryginalnych i wartych odwiedzenia. Większość pierwotnych elementów jest w bardzo dobrym stanie, zachowały się żeliwne krzyże nagrobne, a także okalający kamienny mur.

Niedawno przeprowadzono na cmentarzu generalny remont. Niestety z upływem czasu, obiekt ponownie zarasta, co w okresie letnim może znacznie utrudnić zwiedzanie jak i dotarcie do cmentarza.

Liczba pochowanych: 287

- 122- Monarchia Austro-Węgierska,

- 165-Imperium Rosyjskie

Mogiły zbiorowe: 38

Mogiły pojedyncze: 42

Na cmentarzu nr 78 spoczywa 113 żołnierzy austro-węgierskich i 178 rosyjskich.

Informacje o dojeździe: We wsi Sękowa znajduje się skrzyżowanie dróg, należy skręcić w prawo do Męciny, po około 1,5 km po prawej stronie na wzniesieniu pod lasem za rzędem domów, w kępie drzew znajduje cmentarz nr 78.

Komentarze
Musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się!