pokaż na mapie pomniejsz mapę pełny ekran > <
rozszerz mapę >

Ropica Górna nr 67

Cmentarz w Ropicy Górnej nr 67 jest unikatowy nie tylko ze względu na swoją lokalizację na otwartej przestrzeni, ale przede wszystkim z powodu jedynego nagrobka czeskiego żołnierza. czytaj więcej

Cmentarz nr 67 w przeciwieństwie do pozostałych obiektów umiejscowionych w zagajnikach czy lesie, położony jest na otwartej przestrzeni, pośród łąk. Takie usytuowanie sprawia, że jest doskonale widoczny, ale również bardzo odróżnia się od pozostałych cmentarzy.

Po remoncie przywrócono cmentarzowi pierwotny wygląd, brakuje jedynie centralnego krzyża , który ustawiony był na pomniku w tylnej części cmentarza. Cały obiekt otoczony jest masywnym kamiennym murem z drewnianą bramką. Wszystkie nagrobki to typowe dla Hansa Mayr’a żeliwne krzyże na betonowych podstawach.

Na cmentarzu znajduje się jeden nagrobek, który mimo iż się wyróżnia, znakomicie wkomponował się w całość. Obecność tego niezwykłego pomnika świadczy o tym, iż są ludzie, którzy ciągle pamiętają o bohaterach tamtych czasów. Nagrobek został ufundowany przez rodzinę jednego z poległych czeskich żołnierzy. Jest to betonowy obelisk zakończony żelaznym krzyżem, na którym zawieszona jest żelazna żołnierska czapka, na obelisku natomiast widnieje imię i nazwisko poległego, a także jego cywilne zdjęcie.

Liczba pochowanych: 83

- 83- Monarchia Austro-Węgierska,

Mogiły zbiorowe: 7

Mogiły pojedyncze: 3

Informacje o dojeździe: Wyjeżdżając z Małastowa wracamy drogą nr 977 w stronę Gorlic. Biało-czarny szlak cmentarny rozpoczyna się naprzeciwko skrzyżowania szosy Gorlice - Konieczna z drogą do Bodaków i Bartnego. Przechodząc przez potok Małastówka betonowym mostkiem, (wybudowanym specjalnie by ułatwić dotarcie do cmentarza) i wyraźną ścieżką, przecinamy zbocze góry. Po 300 metrach marszu docieramy do cmentarza nr 67.

Komentarze
Musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się!
Zdjęcia