pokaż na mapie pomniejsz mapę pełny ekran > <
rozszerz mapę >

Stróżówka nr 95

Zaskakuje podróżnych wyłaniając się nagle na wzniesieniu tuż przy drodze, nie sposób go przeoczyć, nawet ci nie obeznani z historią, zatrzymują się na pobliskiej ścieżce, żeby zobaczyć, co kryje się na tym małym, przydrożnym cmentarzu. czytaj więcej

Cmentarz w Stróżówce jest jednym z najłatwiej dostępnych cmentarzy, położonym bezpośrednio przy głównej drodze. Obiekt jest w doskonałym stanie. Zachowało się oryginalne, kute ogrodzenie na froncie cmentarza, natomiast pozostała cześć to masywny kamienny mur. Co więcej, nienaruszone pozostały również żeliwne tablice umieszczone na stellach stojących na zbiorowych grobach.

Centralnym punktem cmentarza jest podwyższona w środkowej części muru pomnikowa ściana zakończona krzyżem. Cmentarz swoim obecnym wyglądem nie odbiega od pierwotnej koncepcji Hansa Mayr,a.

Podobnie jak cmentarz nr 87 w Gorlicach, tak i ten, obsadzony jest dębami, co sprawia, że szczególnie korzystnie prezentuje się latem i jesienią.

Liczba pochowanych: 93

- 22- Monarchia Austro-Węgierska,

- 28-Imperium Rosyjskie

- 43-Rzesza Niemiecka

Mogiły zbiorowe: 14

Mogiły pojedyncze: 2

Informacje o dojeździe: Wyjeżdżamy drogą nr 977 z Gorlic kierując się w stronę Łużnej. Cmentarz znajduje się zaraz po prawej stronie i jest widoczny z drogi.

Komentarze
Musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się!
Zdjęcia