pokaż na mapie pomniejsz mapę pełny ekran > <
rozszerz mapę >

Gorlice nr 91

Monumentalność cmentarza nr 91 w Gorlicach, a także malownicze położenie na szczycie wzgórza gwarantują, iż ten punkt szlaku na długo pozostaje w pamięci. czytaj więcej

Cmentarzowi nr 91 w Gorlicach należy poświęcić nieco więcej czasu, przede wszystkim ze względu na niezwykle ciekawą historie jego powstania. Usytuowany na szczycie Góry Cmentarnej, ze względu na położenie jest widoczny praktycznie z każdej części miasta, zaś z samego wzgórza roztacza się przepiękna panorama Gorlic oraz okolicznych dolin.

Jest to największy cmentarz Okręgu III, pełniący zarazem rolę obiektu reprezentacyjnego. Projekt cmentarza został wyłoniony na podstawie konkursu rozpisanego wśród architektów Wydziału Grobów Wojennych. Wygrał go Emil Ladewig - austriacki architekt i inżynier budowlany z wykształcenia.

Tuż po pamiętnej Bitwie Gorlickiej, na wzgórzu powstał cmentarz wojskowy, na którym pochowani zostali żołnierze polegli w walkach o północną i zachodnią część Gorlic.W związku z tym, zadaniem głównego architekta było przekształcenie cmentarza w miejsce, gdzie uczczona zostanie pamięć tych walk. Pierwotny cmentarz był od początku wyposażony w kaplicę, w której można było odprawiać nabożeństwa, a także, co szczególnie ważne, nagrobki były zróżnicowane pod względem przynależności żołnierzy do poszczególnych armii. Od początku istniało bowiem założenie, iż wszyscy polegli będą traktowani równo i chowani z jednakowym szacunkiem.

Ukształtowanie terenu było szczególnie niekorzystne dla celów cmentarnych. Konieczne było przeprowadzenie kompleksowych prac ziemnych, a także zbudowanie obsadzonej drzewami drogi dojazdowej. Początkowo planowano, iż cmentarz nr 91 będzie łączył w sobie zarówno pomnik zwycięstwa, jak i pomnik poległych, jednak z czasem uznano iż łączenie tak dwóch przeciwstawnych idei będzie bardzo trudne, przede wszystkim pod względem architektury.

Cały teren cmentarza otoczony jest masywnym kamiennym murem biegnącym uskokowo w zależności od ukształtowania terenu. Główny element stanowi trzyczęściowa brama, która swoim kształtem i monumentalnością nawiązuje do budowli antycznych. Pierwotnie wbudowane w holu bramy dwie tablice marmurowe, nie przetrwały jednak do naszych czasów i zostały zastąpione tablicami żeliwnymi, na których widnieją nazwiska poległych pochowanych na cmentarzu.

Pomnik centralny cmentarza stanowi ogromny krzyż, zaprojektowany przez Gustava Ludwiga-kierownika artystycznego Okręgu X, natomiast ze wschodniej części muru wyodrębniony został ołtarz polowy.

Cmentarz jest zadbanym obiektem. Nagrobki, które się zachowały, zostały umieszczone na pierwotnych miejscach, a część z nich niestety sukcesywnie znikała podczas kolejnych remontów.

Liczba pochowanych: 853

- 425- Monarchia Austro-Węgierska,

- 287-Imperium Rosyjskie

- 141-Rzesza Niemiecka

Mogiły zbiorowe: 161

Mogiły pojedyncze: 140

Informacje o dojeździe: Podążamy ulicą Biecką przez mostek na rzeczce Stróżowiance, następnie skręcamy w lewo w ulicę 11 Listopada. Po około 200 m ponownie skręcamy w lewo z ulicy 11 Listopada w ulicę Korczaka. Od budynku PZU przy ul. Korczaka jedziemy dalej prosto, po 300 m w lewo. Dalej podążamy do góry drogą asfaltową. Po 200 m wjeżdżamy wprost pod bramę cmentarza.

Komentarze
Musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się!
Zdjęcia