pokaż na mapie pomniejsz mapę pełny ekran > <
rozszerz mapę >

Gorlice nr 87

Gorlicki cmentarz nr 87 wita odwiedzających ogromnymi betonowymi słupami, usytuowanymi tuż przy wejściu, przypominającymi swoim wyglądem antyczne rzymskie i greckie budowle. czytaj więcej

Cmentarz nr 87 jest jednym z nielicznych, który został odrestaurowany zgodnie z pierwowzorem. Odwiedzając ten obiekt można więc obejrzeć nowe żeliwne krzyże z tabliczkami nagrobnymi, a także centralny krzyż z półokrągłym daszkiem, który jest znakiem rozpoznawczym Hansa Mayr’a - głównego projektanta cmentarzy tego okręgu. Cześć nowych tabliczek została oderwana i złożona pod centralnym krzyżem.

Cały teren cmentarny, podobnie jak poprzedni, otoczony jest kamiennym murem. Prowadzą do niego schodki, które łączą się z portalem w formie czterech betonowych słupów nakrytych betonową płytą. Przed wejściem na teren cmentarza warto zatrzymać się na chwilę przed żeliwnymi tablicami z nazwiskami poległych, które wbudowane są w mur po obu stronach bramki.

Cmentarz wygląda szczególnie korzystnie letnią porą, kiedy to dęby posadzone w symetrycznym układzie pokrywają się bujną zielenią. Obiekt jest zadbany, a z racji dogodnej lokalizacji łatwo dostępny dla zwiedzających o każdej porze roku.

Liczba pochowanych: 204

- 81- Monarchia Austro-Węgierska,

- 66-Imperium Rosyjskie

- 57-Rzesza Niemiecka

Mogiły zbiorowe: 45

Mogiły pojedyncze: 7

Informacje o dojeździe: Wracamy tą samą drogą aż do Lipinek, następnie kierujemy się w lewo na Rozdziele, aż dojedziemy do drogi nr 993. Mijamy Kryg i wjeżdżamy do Gorlic ulicą Dukielską, po prawej stronie widzimy basen i skręcamy w lewo, mijamy kościół św. Jadwigi i przejeżdżamy w ulicę Łokietka. Na wprost Szpitala znajduje się 3 punkt naszego szlaku.

Komentarze
Musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się!