pokaż na mapie pomniejsz mapę pełny ekran > <
rozszerz mapę >

Biecz nr 106

Piękne tarasowe położenie, wspaniły, malowniczy widok oraz sąsiedztwo zabytkowej kolegiaty. Wszystko to można znaleźć odwiedzając biecki cmentarz nr 160, czyli pierwszy punkt na szlaku Małe Verdun - multikulturowe miejsce pamięci. czytaj więcej

Cmentarz nr 106 w Bieczu, jest jednym z najpiękniejszych cmentarzy Okręgu III - odnowiony i zadbany, o dogodnym położeniu w centrum miasta. Wędrówkę po szlaku warto rozpocząć właśnie stąd, gdyż wyjątkowość bieckiego cmentarza z pewnością w każdym rozbudzi chęć odkrywania kolejnych miejsc pamięci.

Obiekt został zaprojektowany przez głównego architekta Okręgu III Hansa Mayr’a. Został ulokowany na zboczu, naprzeciwko średniowiecznej kolegiaty pod wezwaniem Bożego Ciała (którą również warto odwiedzić). Cmentarz zbudowany jest w formie tarasów z mniejszymi polami cmentarnymi po obydwóch stronach kamiennych schodów. Z racji położenia na wzgórzu, z cmentarza roztacza się przepiękny widok na koryto rzeki Ropy. Niesamowite wrażenie sprawia sąsiedztwo kolegiaty, gdyż będąc na najwyższym z tarasów znajdujemy się praktycznie na poziomie dachu kościoła.

Projektant zadbał o to, by nowopowstały cmentarz nie odznaczał się na tle miejscowych zabytków. Co więcej, jako jeden z centralnych elementów wykorzystał okazały dąb, wkomponowując go w pierwszy taras po lewej stronie. Z biegiem lat drzewo rozrastało się i w efekcie runęło niszcząc ogromny kamienny krzyż. W 2002 roku został ukończony generalny remont cmentarza, na pierwotne miejsce wróciły typowe dla Hansa Mayr’a żeliwne krzyże z miejscem na tabliczkę, odbudowano także wspomniany wcześniej krzyż, a także mur okalający cmentarz.

Liczba pochowanych: 386

- 204- Monarchia Austro-Węgierska,

- 182-Imperium Rosyjskie

Mogiły zbiorowe: 43

Mogiły pojedyncze: 64

Informacje o dojeździe: Początek szlaku został wyznaczony w Bieczu. Miasto położone jest w połowie drogi pomiędzy Gorlicami a Jasłem przy drodze krajowej nr 28. Aby dojechać do pierwszego punktu szlaku należy wjechać do centrum miasta. Zjazd z obwodnicy do Biecza jest dobrze oznaczony. Gdy znajdziemy się już na rynku bieckim kierujemy się prosto w stronę wsi Strzeszyn - cały czas drogą główną, po przejechaniu 0,5 km (charakterystyczny zakręt 90 stopni między kościołem a muzeum) skręcamy w lewo obok kościoła w ulice ks. Bochniewicza. Po prawej stronie pojawi się nasz pierwszy cel. U podnóża wzniesienia znajduje się parking ,a na wzniesieniu cmentarz nr 106.

Komentarze
Musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się!
Zdjęcia