pokaż na mapie pomniejsz mapę pełny ekran > <
rozszerz mapę >

Podziemny świat soli! Kopalnia Soli w Wieliczce

Solny labirynt – czekają nas tam niezwykłe dziwy, bardziej zaskakujące niż mitologiczny Minotaur! Na 9 poziomach dochodzących do 300 m pod powierzchnią ziemi rozciąga się przepotężny labirynt! czytaj więcej

Na przełomie XVIII i XIX w. stworzono w Kopalni Soli w Wieliczce trasę turystyczną i z 350 km korytarzy dla turystów otwarto 2 km. Spacer na głębokości ponad 130 m, prowadzący przez dziesiątki komór, przyciąga co roku ponad milion turystów.

Z niedowierzaniem oglądają oni ten podziemny skarb, wyjątkowy na skalę światową, ponieważ jest to jedyny czynny obiekt działający nieprzerwanie od XIII wieku!!!

Podążając komorami Kopalni Soli w Wieliczce podziwiać można unikalne solne kaplice z rzeźbami, płaskorzeźbami i żyrandolami wykonanymi z tego właśnie kruszcu. Najpiękniejszą z nich jest ogromna, stuletnia, wydrążona w bryle soli kaplica św. Kingi, wypełniona rzeźbionymi ilustracjami z Nowego Testamentu. Niezwykłe są podziemne jeziorka o taflach szmaragdowych, wśród których człowiek czuje się jak w bajkowym, zupełnie nierzeczywistym świecie!

A to jeszcze nie wszystko! W kopalni można dobrze zjeść, a także odpocząć. Jest restauracja, kino, korty tenisowe. Dla fanów emocji sportowych – mecze piłki nożnej, a dla miłośników tańca warsztaty salsy! Alergicy, w unikalnym mikroklimacie na poziomie 211 m pod ziemią, mogą skorzystać z sanatorium, w którym leczy się różne alergie i astmę.

Ale to dalej nie wszystko! W Kopalni Soli w Wieliczce organizowane są rozmaite wydarzenia kulturalne. Śledząc zakładkę „Kopalnia Kultury” dowiadujemy się, że tu pod ziemią koncertuje jedna z najstarszych na świecie orkiestr górniczych oraz cyklicznie odbywają się koncerty muzyki poważnej. Kopalnia kultury tętni życiem.

Jest to nieprawdopodobne, że na stworzonej w 1978 r. pierwszej Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO, na której znalazło się 12 obiektów, aż dwa pochodzą
z Województwa Małopolskiego, z Polski! Tak, teraz już wiadomo, gdzie się wybrać na wycieczkę w nadchodzący weekend, w końcu z soboty na niedzielę możecie spędzić noc 125 m pod ziemią!

"Zabytkowa Kopalnia Soli w Wieliczce stanowi jedyny obiekt górniczy na świecie, czynny bez przerwy od średniowiecza do chwili obecnej. Jej oryginalne wyrobiska (…) ilustrują wszystkie etapy rozwoju techniki górniczej w poszczególnych epokach historycznych”. Tak brzmi fragment uzasadniający wpis Kopalni Soli w Wieliczce na Listę UNESCO – kopalni, swymi początkami sięgającej średniowiecza, będącej zwierciadłem kształtowania się organizacji pracy i zarządzania, powstawania uregulowań prawnych w przemyśle.

 

Komentarze
Musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się!