pokaż na mapie pomniejsz mapę pełny ekran > <
rozszerz mapę >

Święty Kwiryn na Spiszu

Wieś ciągnąca się nad doliną Łapszanki została założona na początku XIV w. Dość szybko przybyli tu bożogrobcy, zwani też miechowitami, którzy objęli w posiadanie wieś, a tym samym miejscowy kościół. Przebywali tutaj do 1786 r., kiedy musieli opuścić Spisz pod naciskiem władz austriackich. Historia Łapsz Niżnych jest ściśle związana z burzliwą przeszłością całego Spisza. czytaj więcej

Wieś ciągnąca się nad doliną Łapszanki została założona na początku XIV w. Dość szybko przybyli tu bożogrobcy, zwani też miechowitami, którzy objęli w posiadanie wieś, a tym samym miejscowy kościół. Przebywali tutaj do 1786 r., kiedy musieli opuścić Spisz pod naciskiem władz austriackich. Historia Łapsz Niżnych jest ściśle związana z burzliwą przeszłością całego Spisza. Przez wieki zmian władzy i granic ludność zachowała swoją odrębność kulturową – gwarę, strój, muzykę. Tradycje kultywuje założony w 1976 r. zespół folklorystyczny „Spiszacy”.

Idąc przez wieś, warto zwrócić uwagę na zachowany układ ulic. Na Spiszu osady miały układ wrzecionowaty co oznacza, że droga prowadząca przez wieś rozwidlała się, tworząc wokół centralnej części rodzaj wrzeciona. Głównym punktem był kościół, położony w rozwidleniu dróg.

Murowana świątynia pochodzi z około 1300 r. Orientowana (położona na osi wschód-zachód) bryła jest gotycka. Zainteresowanie zwiedzających budzi nietypowy krzyż znajdujący się na wieży i nad południowym wejściem – ma on podwójną poziomą belkę. Jest to znak bożogrobców. Późniejsze przebudowy wprowadziły wiele elementów barokowych (np. zwieńczenie wieży, wyposażenie z 1763 r.). Wnętrze utrzymane jest w tonacji niebiesko-biało-żółtej. W ołtarzu głównym umieszczony jest obraz przedstawiający św. Kwiryna.

Patron świątyni był węgierskim biskupem działającym na terenie obecnej Chorwacji za czasów cesarza Dioklecjana. Zginął śmiercią męczeńską, a jego kult rozpowszechniony był na Węgrzech, skąd przynieśli go do Łapsz Niżnych najprawdopodobniej Berzewiczy, jedni z historycznych właścicieli ziem spiskich.

Bibliografia:

Figiel Stanisław, Polski Spisz, Warszawa, 1999.

Skorupa Andrzej, Zabytkowe kościoły Polskiego Spisza, Kraków, 1993.

Podhale i Pieniny – Przewodnik dla aktywnych¸ Warszawa, 1997.

Komentarze
Musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się!
Zdjęcia