pokaż na mapie pomniejsz mapę pełny ekran > <
rozszerz mapę >

„Łemkowska Watra” w Zdyni

Punkt na szlaku: Imprezy folklorystyczne

„Łemkowska Watra”, to cykliczna impreza gromadząca społeczność Łemków i miłośników ich kultury z całego świata. Odbywa się co roku w trzecim lub czwartym tygodniu lipca we wsi Zdynia w Beskidzie Niskim. Składają się na nią koncerty muzyki łemkowskiej, warsztaty, prezentacje twórczości ludowej, wystawy, spartakiada, kiermasze oraz pokazy tradycyjnych rzemiosł. czytaj więcej

Święto Kultury Łemkowskiej – „Łemkowska Watra” jest organizowane przez Zjednoczenie Łemków. Trwa trzy dni. Jest największa łemkowską imprezą na świecie. W 1979 roku na zachodzie Polski w skupiskach przesiedleńców z Łemkowszczyzny, a w 1983 roku na Łemkowszczyźnie, działacze środowiskowi zapoczątkowali coroczną imprezę integracyjną i folklorystyczną, zwaną watrą, czyli łączącym ludzi kręgiem płonącego ognia.

Pierwsza „Łemkowska Watra” odbyła się w roku 1983 z inicjatywy zespołu „Łemkowyna” we wsi Czarna koło Uścia Gorlickiego (dawniej Uście Ruskie). Wkrótce „Watra” została przeniesiona do Zdyni, gdzie na potrzeby imprezy zakupiono parcelę, na której wybudowano estradę i odpowiednie zaplecze.

Na „Łemkowską Watrę” przybywają Łemkowie z Polski, Słowacji, Ukrainy, a także wszyscy zainteresowani kulturą łemkowską. Na scenie występują wykonawcy tradycyjnej muzyki ludowej, folkowej, rockowej, jazzowej oraz różnego rodzaju zespoły regionalne i grupy teatralne w barwnych ludowych strojach.

Oryginalnym elementem imprezy jest prezentacja dawnych karpackich przemysłów naftowych, do których należą tradycje maziarzy z łemkowskiej wsi Łosie. Uczestnicy festiwalu mogą zobaczyć przejazd wozu maziarskiego i pokaz dawnych metod wydobywania ropy naftowej.

„Łemkowskiej Watrze” towarzyszą środowiskowe obchody rocznicowe, spartakiada, wystawy, konkursy, pokazy tradycyjnych rzemiosł, a także kiermasze. To także czas wspólnej zabawy.

Impreza została w 2007 roku wyróżniona przez Kapitułę Konkursu Pro Publico Bono jako Najlepsze Dzieło Obywatelskie.

Komentarze
Musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się!
Zdjęcia