pokaż na mapie pomniejsz mapę pełny ekran > <
rozszerz mapę >

Magura Spiska

Pierwotna przyroda, wiecznie żywy folklor i źródła mineralne – tym szczyci się kraj pasterzy i drwali na terenie Magury Spiskiej. czytaj więcej

Pogórze fliszowe – Magura Spiska – znajduje się na północy Słowacji i należy do Zachodnich Karpat. Grań pasma górskiego liczy 30 kilometrów, a jego wysokość sięga ok. 1000 m n.p.m. Magura Spiska graniczy na południu z Rowem Podtatrzańskim, Tatrami i Kotliną Podtatrzańską, na wschodzie z Górami Lewockimi i Międzygórzem Spisko-szaryskim , na północy z Pieninami, a część północnego i zachodniego obwodu tworzy granica państwa z Polską. Najwyższy szczyt pasma to Repisko (1259 m n.p.m.).

Repisko i Veterný Mlyn

Magura Spiska dzieli się na dwie części: Repisko na południowym zachodzie i Veterný Vrch na północy. Granica biegnie Doliną Rieky i przez Przełęcz Magurską.

Doliny rzeczek i potoków (Frankovský Potok, Rieka, Jordanec, Lesniansky Potok, Toporský Potok, Šoltýsa itp.) rozdzieliły teren pasma na kilka rozgałęzień.

Część Osturianska Brázda charakteryzuje się zachowanymi jeziorkami o charakterze osuwiska: Malé Jazero, Veľké Jazero, Ksenino Jazierko, Osturianske Jazero.

Zdrowe źródła mineralne z Magury Spiskiej

We wschodniej części Magury Spiskiej, w miejscowości Drużbaki Wyżne czy Toporca, wypływa na powierzchnię ziemi kilka źródeł mineralnych.

Górzysty teren był pierwotnie rejonem drwali i pasterzy. Położenie miejsca, poza głównymi szlakami komunikacyjnymi, sprzyja zachowaniu folkloru i środowiska naturalnego.

Komentarze
Musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się!