pokaż na mapie pomniejsz mapę pełny ekran > <
rozszerz mapę >

Krajowy Rezerwat Przyrody Vernárska Tiesňava

Skalny wąwóz, który został w Słowackim Raju stworzony przez Vernársky Potok, jest do dziś krajowym rezerwatem przyrody i cieszy oczy wszystkich turystów zdecydowanych zajrzeć do jego wnętrza. czytaj więcej

Krajowy Rezerwat Przyrody Vernárska Tiesňava pierwotnie powstał w celu ochrony rzadkich gatunków leśnych w krańcowych lokalizacjach od lasu bukowego do świerkowo-bukowo-jodłowego. Wąwóz o powierzchni82,94 hektaraznajdujący się w Słowackim Raju to nienaruszone miejsce, w którym wyjątkowo dobre warunki istnieją również dla tej najcenniejszej roślinności – osobliwością nie jest tu nawet widok chronionej sasanki słowackiej.

Vernárska Tiesňava może pochwalić się różnorodnością gatunków roślin i porostów leśnych. Dominuje tu przede wszystkim sosna zwyczajna. Na niektórych miejscach chronionego terenu występuje również modrzew europejski. Wyjątkiem nie jest nawet las olchowy z unikatową florą. O podziw turystów prosi się przede wszystkim zagrożony gatunek języczki syberyjskiej.

Vernár ochrania również obuwika pospolitego, sasankę słowacką, pierwiosnka lekarskiego, dzwonek karpacki, lilię złotogłów, dzwonecznik wonny i inną roślinność.

Piękno Słowackiego Raju to typowe wąskie wąwozy skalne wymodelowane przez toki wodne w podłożu wapieni i dolomitowym. Najpotężniejszym z nich jest właśnie wąwóz Vernárska Tiesňava, który wyżłobił Vernársky Potok. Znajduje się rejonie masywu Trzech Kopców. Ciekawostką jest struktura ścian wąwozu, które nie są gładkie, ale właśnie dzięki temu tworzą różne formacje w różnorodnych kształtach. Jednym z nich jest również rozległy nawis skalny, który tworzy lewą stronę najpiękniejszej części wąwozu – Tiesniny.

Krajowy Rezerwat Przyrody Vernárska Tiesňava znajduje się w Słowackim Raju, w katastrze wsi Vernár, w okręgu Poprad.

Komentarze
Musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się!