pokaż na mapie pomniejsz mapę pełny ekran > <
rozszerz mapę >

Zabytek przyrody Hranovnícke Pleso

Jezioro Hranovnícke Pleso to chroniony zabytek przyrody w Słowackim Raju, którego częścią są wyjątkowe tarasy trawertynowe z epoki plejstocenu, piękne osobliwości krasowe i jaskinie. czytaj więcej

Jezioro Hranovnícke Pleso to formacja trawertynowa o powierzchni68,1 hektaraw Parku Narodowym Słowacki Raj. Chroniony pomnik przyrody znajduje się przy miejscowości Hranovnica, około9 kilometrówod Popradu. Jest charakterystyczny dzięki swoim tarasom trawertynowym, osobliwościom krasowym czy jaskiniom.

Dzięki tarasom trawertynowym, które powstały już w epoce plejstocenu (starszy czwartorzęd), jezioro jest chronione od 1984 roku. W 1995 roku został ogłoszony zabytkiem przyrody. Trawertyny wytworzyły tu tarasy dolinne i trzy wybrzuszenia. Całkowita powierzchnia trawertynów wynosi620 metrówkwadratowych, a ich stopniowe krasowienie doprowadziło do powstania ośmiu zagłębień i sześciu jaskiń. Osobliwości krasowe na górnej powierzchni przypominają skalne miasto. Podłoże jeziora tworzą piaskowce, zlepieńce i łupki. Turystycznie interesujący jest również klinowaty cypel wapieni marglowych i margli (neokom) jednostki Veľký Bok.

Jezioro to poszukiwana przez turystów lokalizacja z całego świata. Powodem są nie tylko tarasy trawertynowe. Część szlaku turystycznego znajduje się w Krajowym Rezerwacie Przyrody Vernárska Tiesňava i w Parku Narodowym Słowacki Raj. Obie lokalizacje oferują wiele szlaków turystycznych i jedyne w swoim rodzaju okazy przyrodnicze. W okolicy znajdują się zabytki kultury Kláštorisko i zamek Hrabušický. Niezapomniany widok z wysokości680 metrówzapewnia spacer na nawis skalny Tomašovský Výhľad.

W pobliżu znajdują się miasta Spiska Nowa Wieś i Poprad z licznymi zabytkami kultury i pamiątkami historycznymi. 

Komentarze
Musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się!