pokaż na mapie pomniejsz mapę pełny ekran > <
rozszerz mapę >

Chroniona formacja przyrodnicza Ružbašské Krátery

Ružbašské Krátery to chronione zapadliska we wzgórzach trawertynowych, które na powierzchnię przedostają się w pobliżu wapiennych źródeł mineralnych. Do najsłynniejszych należy Kráter, wypatrywany przez turystów Drużbaków, ze względu na jego właściwości lecznicze. czytaj więcej

Ružbašské Krátery znajdują się w mieście uzdrowiskowym Drużbaki Wyżne na pograniczu Pienin i Magury Spiskiej. Są to cztery wielkie kratery trawertynowe wraz z kilkoma mniejszymi kraterami. Do najsłynniejszych należy źródło główne zwane Kráterem.

Chroniona formacja przyrodnicza Kráter to jedyne źródło swojego rodzaju nie tylko na Słowacji, ale również na całym świecie,  ponieważ istnieją tylko trzy źródła takiego typu jak Kráter w Drużbakach. Mieszkańcy tego terenu przez lata wykorzystywali Kráter do własnych celów wypoczynkowych. Kąpiele w naturalnym jeziorku są zakazane, ale w miesiącach letnich turyści mogą opalać się w jego pobliżu.

Ružbašské Krátery to nie tylko Hlavný Prameň. Uwagę przyciągają również zapadliska trawertynowe, głównie Kaplnkový Kráter, nazwany od kapliczki, znajdującej się na jego brzegu.  Nietypowy jest również krater Smerdžonka, z którego do dziś ulatnia się dwutlenek węgla. Również z tego powodu zasłużył sobie na nazwę Jama Smrti (jama śmierci).

Poza podziwianiem kraterów turyści mogą tu spróbować również metody wykorzystywanej w Uzdrowisku Drużbaki Wyżne, przy której często bazuje się na się źródłach mineralnych. W uzdrowisku leczy się przede wszystkim zaburzenia sercowo-naczyniowe. Woda mineralna wypływająca na terenie kurortu to rodzaj ciepłej kwaśnej wody mineralnej.

Poza metodami uzdrowiskowymi turyści mają do dyspozycji ujeżdżalnię do jazdy konnej, basen Izabela, masaże, kościół barokowy i wiele innych usług. 

Komentarze
Musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się!