pokaż na mapie pomniejsz mapę pełny ekran > <
rozszerz mapę >

Haligovské Skały

Niepospolite skalne wieże, żleby, doliny krasowe, wapienne nasypy czy jaskinie – to wszystko wchodzi w skład chronionej formacji przyrodniczej Haligovské Skaly, które są uważane za jeden z najpiękniejszych naturalnych wytworów na terenie Pienińskiego Parku Narodowego. czytaj więcej

Haligovské Skaly o powierzchni 63 hektarów znajdują się na terenie Parku Narodowego Pieniny.

Wapienne grzebienie, które wznoszą się na wysokość300 metrównad doliną potoku Lipník, oferują prawdziwe bogactwo naturalne. Niepospolite skalne wieże, krasowe dolinki (Široká, Hlboká), zagłębienia, suche koryta czy jaskinie. Do najbardziej znanych należy Aksamitka w skale Červená Skala czy Jaskinia Zbojnícka pod Hrubou skalou. Jej symbolem rozpoznawczym jest 5-metrowe skalne okno Zbojnícka brána.

Piękno tego terenu nie opiera się jednak wyłącznie na skarbach podziemnych. Wapienne grzebienie czy osypiska są ostoją różnorodnej flory i fauny. Z gatunków roślin licznie występują tu endemity karpackie i zachodnio-karpackie, a także subendemiczne gatunki, jak gęsiówka pienińska, rzeżusznik piaskowy, aster alpejski, pleszczotka górska, oset siny, zerwa kulista.

W zimie rezerwat Haligovské Skaly jest niedostępny. W pozostałych okresach roku turyści mogą go zwiedzać dzięki szlakowi turystycznemu.

Haligovské Skaly znajdują się w katastrze miejscowości Haligovce w Pienińskim Parku Narodowym. 

Atrakcje w okolicy: jaskinia Aksamitka

Komentarze
Musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się!