pokaż na mapie pomniejsz mapę pełny ekran > <
rozszerz mapę >

Rezerwat Przyrody Jarabinski Przełom

Dolina o charakterze kanionu z pięcioma kaskadami, wodospadami czy skamielinami – to wszystko oferuje Jarabinski Przełom na przepięknym terenie Pienińskiego Parku Narodowego. Przełom od 1967 roku jest chronionym rezerwatem. czytaj więcej

Chroniony Rezerwat Przyrody Jarabinski Przełom na powierzchni5,5 hektarao długości pół kilometra znajduje się w pobliżu miejscowości Jarabina we wschodnich Pieninach. Lokalna ludność nazywa przełom Pece.

Jarabinski Przełom został ogłoszony chronionym rezerwatem przyrody w 1967 roku. Dolinę o charakterze kanionu z upływem czasu wyerodował potok Mały Lipnik. Wypływa on pod skalą Barani Róg, obmywa wapienie Dudkowej Skały i płynie dalej w formie kaskad, wodospadów i tzw. wielkich wgłębień. Najpiękniejsza część przełomu to 150-metrowy odcinek, w którym wąwóz przechodzi pod Łysą Skałą. Sam wąwóz osiąga miejscami szerokość zaledwie trzech metrów. Mały Lipnik otaczają 10-20-metrowe ściany skalne. Bogactwa naturalnego nie tworzą jednak tylko wąwozy czy kaskady – w okolicy Jarabinskiego Przełomu zachowały się także skamieniałe amonity czy grzyby Lophium mytilinum z czasów jurajskich.

Pieniński Park Narodowy, w którym znajduje się Jarabinski Przełom, to raj pod względem turystycznym: miłośnikom turystyki pieszej radość sprawi pobliska Stara Lubowla przyciągająca na Zamek w Lubowli, skansen i średniowieczny obóz wojskowy, szlaki turystyczne Beskidu Sądeckiego czy Czarcia Skała przy Chmelniku.

Relaks i działania lecznicze oferują uzdrowiska sądeckie w Nowej Lubowli czy uzdrowisko Drużbaki Wyżne. Miejscowość Jarabina to byłe centrum rzemiosł druciarskich na Spiszu i wiążą się z nim takie nazwiska jak Michal Strenka – sierżant armii amerykańskiej czy malarz akademicki Mikuláš Dica.

Jarabinski Przełom znajduje się w katastrze miejscowości Jarabina, w otoczeniu Beskidu Sądeckiego w Pieninach. 

Atrakcje w okolicy: Stara Lubowla, Zamek Lubowla, średniowieczny obóz wojskowy, Jarabina, Czarcia Skała, Beskid Sądecki

Komentarze
Musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się!
Zdjęcia