pokaż na mapie pomniejsz mapę pełny ekran > <
rozszerz mapę >

Krajowy Rezerwat Przyrody Dolina Młynicka

Doskonałą dostępność turystyczną, wyjątkową przyrodę tatrzańską, szumiące stawy i huczące wodospady oferuje turystom Tatr Wysokich Krajowy Rezerwat Przyrody Dolina Młynicka. czytaj więcej

Krajowy Rezerwat Przyrody Dolina Młynicka znajduje się w południowej części Tatr Wysokich. Ogród roślin leczniczych, zasadzonych przez naturę. Bardzo liczne kozice górskie i świstaki. Potok, który przepływa przez dolinę, nazywa się tak samo i napędza dwa szczyrbskie młyny – tak opisał Dolinę Młynicką w XVIII wieku słowacki naukowiec Matej Bel. 

Młyny wprawdzie już się w niej nie znajdują, ale piękno natury przetrwało: lasy, szczyty, moreny, stawy i wodospady. Prawie 6-kilometrowa Dolina Młynicka szczyci się najbardziej znanym wodospadem Skok. 25-metrowe zjawisko przyrody symbolizuje smutną niewiastę. Według legendy, do dziś błądzi ona po Dolinie Młynickiej i płacze. Dzięki jej łzom Skok to najbardziej obfitujący w wodę wodospad Tatr Wysokich.

Źródłem nazwy może być również fakt, że potok Młynica spada ze 100-metrowej wysokości i sprawia wrażenie jakby skakał. Niezależnie jednak czy źródłem nazwy jest podanie, czy prawdopodobieństwo, wodospad Skok to główny atrybut Doliny Młynickiej. Nie można zapomnieć jednak o takich atrakcjach doliny jak Bystrá Lávka, Capie Pleso czy Pleso nad Skokom. Dolinę Młynicką otaczają granie Solisková, masyw Patrie, grań Baszt i na koniec wyjątkowy Szczyrbski Wierch.

Komentarze
Musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się!