pokaż na mapie pomniejsz mapę pełny ekran > <
rozszerz mapę >

Krajowy Rezerwat Przyrody Dolina Jaworowa

Krajowy Rezerwat Przyrody Dolina Jaworowa w pobliżu Tatr Bielskich i Tatr Wysokich oferuje wiele wariantów całodziennej turystyki. Lasy, doliny, szczyty wysokogórskie i granie oraz szumiące stawy tworzą obraz wyjątkowej słowackiej przyrody. czytaj więcej

Dolina Jaworowa znajduje się w pobliżu Tatr Bielskich, Tatr Wysokich i rozgałęzienia Jaworzyńskiej Szerokiej. Jednak nie tylko położenie przyciąga turystów do chronionego krajowego rezerwatu przyrody. 

Odwiedziny Doliny Jaworowej będą stanowić niezapomniane turystyczne przeżycie. Jej dolny, zalesiony odcinek, zaczyna się w Jaworzynie Tatrzańskiej i biegnie na południe. Z zachodu na 8-kilometrowy teren zachodzą doliny Zielona Jaworowa i Żabia Jaworowa. Ze wschodu są to: Zadné Meďodoly, Dolina Kołowa, Czarna Jaworowa, Lodowa i Sucha Dolina, a na koniec Tylnia Jaworowa Dolina. Nad nimi pewnie wyróżniają się i wznoszą do nieba: Kołowy i Lodowy Wierch, Szeroka i Jaworowa Grań z najwyższym szczytem – Jaworowym. Imponującą formację przyrodniczą dopełnia rzeczka Jaworzynka i jeziora: Żabi Jaworowy Staw, Czarny Jaworowy Staw, Zielony Jaworowy Staw, Mały Żabi Jaworowy Staw. W Dolinie Kołowej znajduje się Staw Kołowy.

Zapoznanie się z pięknem Doliny Jaworowej umożliwia zielony szlak turystyczny, prowadzący wzdłuż Jaworzynki nad Polanę pod Muraniem. Dalej przebiega pod szczytami Havran i Zdziarska Vidla do Przełęczy Kopskiej i do Doliny Białych Stawów. W przełęczy kończy się główna grań Tatr Wysokich i jednokierunkowa ścieżka edukacyjna Zdziar – Dolina Monkova – Szeroka Przełęcz. Wzdłuż Żabiego Jaworowego Stawu szlak prowadzi przez Lodową Przełęcz do Doliny Małej Zimnej Wody.

Komentarze
Musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się!