pokaż na mapie pomniejsz mapę pełny ekran > <
rozszerz mapę >

Krajowy Rezerwat Przyrody Dolina Białej Wody Kieżmarskiej

Krajowy Rezerwat Przyrody Dolina Białej Wody Kieżmarskiej znajduje się we wschodniej części Tatr Wysokich. Charakter krajobrazu dopełniają zalesione doliny, skalny amfiteatr, jeziora czy wodospady. Wszystkie atrakcje turystyczne są łatwo dostępne dzięki oznakowanym szlakom. czytaj więcej

W okresie lodowcowym, w miejscu dzisiejszej Doliny Białej Wody, znajdował się największy lodowiec tatrzański. Dzisiaj pozostały po nim przepiękne formacje skalne, jak lodowcowe kary z jeziorami czy wały morenowe, które zostały ogłoszone krajowym rezerwatem przyrody.

Dolina położona najbardziej na wschód po południowej stronie Tatr Wysokich jest dostępna dla turystów od lat 70. XIX wieku. Liczy7 kilometrówi rozgałęzia się na inne doliny. W górnej części – na Dolinę Zielonego Stawu, Dolinę Białych Stawów i Koperszady Przednie. Jej północnym sąsiadem są Tatry Bielskie, wschodnim – boczna Rázsocha Široká, a na południe wznosi się wysokotatrzańska grań. W zasadniczej części znajdują się cztery wysoko położone dolinki. Ciężka Dolina wzbogaca przyrodę o stawy Górny Zmarzły i Ciężki, pod którym znajduje się 12-metrowy Ciężki Wodospad. Dolina Kacza może się poszczycić Wodospadem Hviezdoslava, mierzącym15 metrówi stawami: Zielonym Kaczym oraz Kaczym Stawkiem. Pod względem turystycznym atrakcyjna jest Dolina Litworowa, której piękno dopełnia Staw Litworowy. Do dużego ruchu turystycznego w tym rejonie przyczynia się również najbardziej rozległa dolina Tatr Wysokich, 10-kilometrowa Dolina Białej Wody.

W pamięci turystów z pewnością pozostanie również widok na amfiteatr skalny w tle. Nad doliną wznoszą się Jagnięcy Szczyt, Jastrzębia Turnia, Kołowy Szczyt, Czarny Szczyt, Baranie Rogi, Durny Szczyt, Łomnica, Kieżmarski i Mały Kieżmarski Szczyt.

Rozległe lasy i potoczek Kieżmarska Biała Woda tylko wzmacniają uczucie, że w dolinie zatrzymał się czas.

Przez Dolinę Białej Wody prowadzi szlak turystyczny. 

Komentarze
Musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się!