pokaż na mapie pomniejsz mapę pełny ekran > <
rozszerz mapę >

Dolina Białej Wody

Dolina Białej Wody o długości 10 kilometrów jest uważana za najdłuższą dolinę lodowcową na Słowacji. Znajduje się w Tatrach Wysokich i oferuje turystom różnorodne zjawiska przyrody: łąki, pola, skały, jeziora czy wodospady. Turystyka marzeń! czytaj więcej

Tatry Wysokie szczycą się nie tylko majestatycznymi górami, ale także pięknymi dolinami. Dolina Białej Wody to jedno z najbardziej malowniczych miejsc w Tatrach charakteryzujących się szerokimi, zielonymi łąkami, zalesionymi zboczami, jeziorami i wodospadami.

Teren, otoczony rozgałęzieniem masywu Szerokiej Jaworzyńskiej, granicą państwa i głównym grzebieniem Tatr Wysokich, tworzy przepiękny obraz słowackiej przyrody. Wschodnia Wysoka, Zadni Gierlach, Ganek, Vysoká i Rysy – to szczyty, które stanowią tło doliny i idealne miejsce na wspinaczki wysokogórskie.

Do atrakcji doliny należy również ostatnie obozowisko wysokogórskie przy Polanie pod Wysoką. Doświadczeni turyści będą zadowoleni z długiego podejścia z Łysej Polany przez Rohatkę i Dolinę Staroleśną do Łomnicy Tatrzańskiej. Tym początkującym wystarczy wyjątkowy widok na doliny boczne (Świstową, Kaczą i Czeską), wodospady (Czeski i Kacza Siklawa) czy przezroczyste jeziora (Zmarzły Staw i Jezioro Litworowe). Właśnie Zmarzły Staw rozgałęzia zamknięcie doliny na dwa kierunki turystyczne przez przełęcz Rohatkę do Doliny Staroleśnej lub do przełęczy Polski Grzebień, skąd szlak prowadzi do Doliny Wielickiej. Tatry Wysokie oferują wiele możliwości turystycznych i piękną przyrodę. Turyści nie mogą jednak zapomnieć, że Dolina Białej Wody jest zamknięta w okresie od 1.11. do 15.06.

Dolina Białej Wody ciekawie rozdziela się na kilka innych dolin: Rówienki, Świstową, Litworową, Kaczą, Żabią Białczańską i Dolinę Ciężką. Znajdują się w nich jeziora: Grube, Zmarzły Staw, Wyżnie i Niżnie Żabie, Białczańskie czy przepiękne górskie wodospady.

Komentarze
Musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się!
Zdjęcia