Tatrzański Park Narodowy (TANAP) w 1949 roku stał się pierwszym parkiem narodowym na Słowacji i należy do biosferycznych rezerwatów UNESCO. Ciekawostką chronionego terenu jest jego przygraniczność. Około jedna piąta Tatr wraz z parkiem znajduje się na terenie Polski.
Park jest stworzony do uprawiania turystyki, ponieważ jest zasadniczo głazowy. Podstawowa część parku leży w pogórzu Tatr i kryje w sobie wiele szczytów, z których aż dziesięć przekracza wysokość2600 metrównad poziomem morza. Najwyższym szczytem jest Gierlach (2655 metrówn.p.m.).
Piękno parku tworzy wyjątkowa flora i fauna. Z lasów dominują tu przede wszystkim lasy świerkowe, jodłowe i modrzewie europejskie. Na wysokościach do1850 metrówn.p.m. w Tatrach znajdują się porosty typowej kosodrzewiny.
Flora jest tu bogata i różnorodna. Rośnie tu ponad 1300 gatunków wyższych roślin. Wyróżniającą się częścią są alpejsko-środkowoeuropejskie gatunki, uzupełniane przez liczne gatunki arktyczno-alpejskie. Do najcenniejszych należy iskiernik alpejski, świetlik nadobny, pierwiosnek długokwiatowy i zachodniokarpackie endemity – skalnica tatrzańska, ostróżka tatrzańska, goździk lśniący, mak tatrzański, dębik ośmiopłatkowy, mącznica alpejska, jaskier płomiennik i inne.
Fauna parku to ostoja zwierząt, takich jak kozica alpejska, świstak alpejski, nornik śnieżny, niedźwiedź brunatny, wilk szary, ryś euroazjatycki, żbik. Obszar ten jest też ostoją drapieżnych ptaków, jak orzeł przedni, sokół wędrowny, pustułka zwyczajna. TANAP zamieszkują również sowy – sóweczka zwyczajna, puchacz zwyczajny i puszczyk.