Pieniński Park Narodowy powstał w 1967 roku. Teren PIENAP jest częścią historycznego regionu Spisz i leży na terenie zwanym Zamagurze. Pieniny modelowała przede wszystkim rzeka Dunajec. Rejon ten dzieli się na trzy części: Pieniny Spiskie, Centralne Pieniny i Małe Pieniny. Długość całego pogórza wynosi około35 kilometrów, a jego szerokość to6 kilometrów.
Słowacki rezerwat przyrody w Pieninach, który był poprzednikiem parku narodowego, szczyci się międzynarodowym partnerstwem: wraz z polską stroną Pienin został uznany za pierwszy międzynarodowy park przyrodniczy w Europie.
Pieniny są jedynym samodzielnym terenem, które tworzy pasmo ostańców. Wapienne części Haligovskich Skál szczycą się krasową płaskorzeźbą w formie publicznie niedostępnych jaskiń: Aksamitka, Zbojnícka Jaskyňa, Jazvečia Jaskyňa, Kozia Jaskyňa i Medvedie Diery.
Florę Zamagurza tworzą lasy bukowe, jodłowe i liściaste, w dolinach płynnie przechodzące w podgórskie lasy łęgowe. Faunę Pienin reprezentuje ryś, jastrząb wielki i rak rzeczny.
Do najczęściej odwiedzanych miejsc rejonu należą Trzy Korony i Sokolica w Polsce oraz Przełom Dunajca po słowackiej stronie Karpat, pomiędzy miejscowościami Czerwony Klasztor i Lesnica. Teren z głębokimi kanionami, meandrami zaplątanymi pomiędzy skałami, skalnymi tworami i niedostępnymi głazami stanowi najbardziej wartościową część Pienin. Turyści mogą podziwiać przepiękne miejsce podczas spływu Dunajcem łodziami flisackimi i wsłuchiwać się w oryginalną góralską muzykę.