pokaż na mapie pomniejsz mapę pełny ekran > <
rozszerz mapę >

Sninský kameň

Chroniony zabytek przyrody Sninský Kameň to ostoja ulubionych przez słowackie pogodynki rzekotek drzewnych. Środowisko pełne kontrastów i przyrodniczych wyjątków to ważne miejsce pod względem botanicznym na wschodzie Słowacji. czytaj więcej

Góra Sninský Kameň (1005 m n.p.m.) to część Wyhorlatu stanowi główną atrakcję okolic Snina. Historia tej góry sięga do okresu starszego trzeciorzędu, w których powstała na skutek działalności wulkanicznej. Formacje pochodzenia wulkanicznego tworzą mniejszy Malý Sninský Kameň (1005 m n.p.m.) i większy Veľký Sninský Kameň (998 m n.p.m.). W 1982 roku ze względu na charakter naukowy i kulturalno-społeczny góra zyskała status pomnika przyrody. Dzisiaj tworzą ją skały otoczone lasem ochronnym.

Rejon, z kilkoma ciekawostkami, jest znanym miejscem pod względem botanicznym. Drzewa góry mają ograniczony wzrost, na który ma wpływ klimat szczytu. Innym fenomenem jest kontrast chłodnej i wilgotnej północnej strony góry z ciepłą stroną południową. O ile północna część jest uboga w faunę i florę, południowa obfituje w niezwykłą mozaikę różnych gatunków roślin – od glonów i porostów, po rzadki rozchodnik kamczacki. Naturalne ozdoby stanowią też mchy i paprocie oraz dzwonek okrągłolistny kwitnący u podnóża wysokich skał.

Pomnik przyrody Sninský Kameň stanowi ostoję rzadkich gatunków zwierząt. Płazy reprezentuje salamandra plamista, żaba dalmatyńska i rzekotka drzewna. Sninský Kameň to biotop orzesznicy. Miejscowych nie zdziwią nawet ślady wilka. W wysokich drzewach swoje gniazda ma gołąb siniak i muchówka białoszyja.

Komentarze
Musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się!
Zdjęcia