Krajowy rezerwat przyrody Čergovský Minčol został włączony w ramach europejskiej sieci obszarów chronionych Natura 2000 do rejestru terenów o znaczeniu europejskim. Minčol (1157 mn.p.m.) to najwyższy punkt Gór Czerchowskich. Rezerwat został utworzony w celu ochrony górskich kwiatów z przedstawicielami wschodniokarpackich okazów górskich i leśnych gatunków roślinnych najwyższych terenów Gór Czerchowskich.
Čergovský Minčol jest regularnie odwiedzany ze względu na swoje hale z jagodami i brusznicami, które stanowią lek na wiele dolegliwości. Rezerwat przyrody w swoim wnętrzu kryje także wiele różnorodnie kwitnących roślin, takich jak podbiałek alpejski czy lilia złotogłów.
Miłośników łąk górskich oczarują łąki, które powstały poprzez wykarczowanie lasów pod wypas kóz i owiec. Mimo to lasy pokrywają aż 99% chronionego terenu.
Na szczycie góry znajduje się żelbetonowy słup, który został wybudowany w latach 1931–1935 jako jeden z siedemnastu punktów trygonometrycznej sieci I rzędu. Z Minčola można podziwiać przepiękne panoramiczne widoki na Góry Czerchowskie, Pieniny, Tatry, a także na Dolinę Toplę, która rozciąga się na jego wschodnim zboczu.
Podstawę Gór Czerchowskich o rozmiarach 29×17 kilometrów stanowią skały fliszowe. Na wschodzie graniczą z Górami Ondawskimi, na południu z Kotliną Koszycką i Wyżyną Szaryską, na zachodzie z Górami Lewockimi, na południu z Pieninami i Polską. Do znanych ośrodków narciarskich tych gór należy Wielka Jaworzyna (1098 m n.p.m.) i Solisko (1056 m n.p.m.).