Rezerwat Karpaty Wschodnie z siedzibą w Medzilaborcach to najbardziej na wschód położony teren chroniony na Słowacji. Znajduje się na północno-wschodnim skraju Wyżyny Laboreckiej, w historycznym regionie Zemplin. Od północy graniczy z Polską. Po polskiej stronie znajduje się chroniony teren o dużej powierzchni – Jaśliski Park Krajobrazowy. Turystów przyciąga głównie Przesmyk Dukielski (502 mn.p.m.), który łączy historycznie się z operacjami wojskowymi podczas drugiej wojny światowej.
Na terenie Karpat Wschodnich swoje źródło ma rzeka Laborec, a w zachodniej części również lewostronne dopływy Ondawy. W tym rejonie, o zróżnicowanych wysokościach, dominuje równikowa strefa klimatyczna. Teren jest charakterystyczny dzięki stosunkowo dostatecznym opadom rocznym (1000 mm).
Rezerwat Karpaty Wschodnie odznacza się bogatymi lasami, które są głównym elementem ekostabilizacyjnym i odpowiednim miejscem dla roślinności oraz organizmów żywych. Przez rezerwat przebiega granica między florą zachodnio- i wschodniokarpacką.
Fliszowe zbocza Wyżyny Laboreckiej pozwalają turystom zachwycić się jodłowymi buczynami. W ich bogatej roślinności występują organizmy żywe, takie jak buczyna leśna, jeżyna gruczołowata czy przytulina wonna.
Pierwotna roślinność leśna to jednocześnie odpowiednie miejsce dla chronionych i zagrożonych organizmów żywych, a wśród nich na przykład: dla wilka szarego, niedźwiedzia brunatnego, rysia euroazjatyckiego, wydry europejskiej, puszczyka uralskiego, bociana czarnego i innych gatunków.