pokaż na mapie pomniejsz mapę pełny ekran > <
rozszerz mapę >

Rezerwat Karpaty Wschodnie

Rezerwat Karpaty Wschodnie to najbardziej wysunięty na wschód chroniony teren po słowackiej stronie Karpat. Swoje źródła ma tutaj rzeka Laborec, a rozległe naturalne buczyny stały się ostoją zagrożonych gatunków organizmów żywych i roślin. czytaj więcej

Rezerwat Karpaty Wschodnie z siedzibą w Medzilaborcach to najbardziej na wschód położony teren chroniony na Słowacji. Znajduje się na północno-wschodnim skraju Wyżyny Laboreckiej, w historycznym regionie Zemplin. Od północy graniczy z Polską. Po polskiej stronie znajduje się chroniony teren o dużej powierzchni – Jaśliski Park Krajobrazowy. Turystów przyciąga głównie Przesmyk Dukielski (502 mn.p.m.), który łączy historycznie się z operacjami wojskowymi podczas drugiej wojny światowej.

Na terenie Karpat Wschodnich swoje źródło ma rzeka Laborec, a w zachodniej części również lewostronne dopływy Ondawy. W tym rejonie, o zróżnicowanych wysokościach, dominuje równikowa strefa klimatyczna. Teren jest charakterystyczny dzięki stosunkowo dostatecznym opadom rocznym (1000 mm).

Rezerwat Karpaty Wschodnie odznacza się bogatymi lasami, które są głównym elementem ekostabilizacyjnym i odpowiednim miejscem dla roślinności oraz organizmów żywych. Przez rezerwat przebiega granica między florą zachodnio- i wschodniokarpacką.

Fliszowe zbocza Wyżyny Laboreckiej pozwalają turystom zachwycić się jodłowymi buczynami. W ich bogatej roślinności występują organizmy żywe, takie jak buczyna leśna, jeżyna gruczołowata czy przytulina wonna.

Pierwotna roślinność leśna to jednocześnie odpowiednie miejsce dla chronionych i zagrożonych organizmów żywych, a wśród nich na przykład: dla wilka szarego, niedźwiedzia brunatnego, rysia euroazjatyckiego, wydry europejskiej, puszczyka uralskiego, bociana czarnego i innych gatunków.

Komentarze
Musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się!