Przy Spiskim Podgrodziu znajduje się najbardziej rozległy zespół trawertynowy na Słowacji. Zespół sześciu pagórków trawertynowych powstał w miejscach, gdzie przez dłuższy czas na załamaniach podłoża fliszowego Kotliny Hornadzkiej dochodziło do wypływu wód mineralnych. Pod koniec trzeciorzędu zaczęły powstawać najstarsze trawertyny nazwane Dreveník i wzgórze Zamku Spiskiego.
Na wzgórzu Sivá Brada trawertyny powstają również dzisiaj, ostatnie pochodzą z okresu czwartorzędu. Interesujące jest również trawertynowe okresowe jeziorko na wzgórzu Pažica. Trawertyny Kamienny Raj i Piekło na górze Dreveník słyną z pięknych miejsc skalnych, które powstały w następstwie odsunięcia bloków trawertynowych i stopniowych osunięć z masywu.
Teren ma typowy charakter stepowy. Rosną na nim niskie, ciepło- i sucholubne porosty trawiasto-zielne. Występuje tu najbogatsza słowacka lokalizacja sasanek (Pulsatilla slavica, P. subslavica), w regionie rośnie również pszczelnik austriacki (Dracocephalum austriacum). Trawertyny wzgórza Sivá Brada i torfowiska Hradskiej lúky słyną z unikatowych mokradeł słonych ze specyficzną roślinnością. Rzadkie są tu pozostałości starych piargowych lasów liściastych. Ze zwierząt występuje tu suseł moręgowany (Spermophilus citellus), kumak górski (Bombina variegata) i kilka gatunków nietoperzy.
Trawertyny należą do sieci obszarów Natura 2000, aby w stopniu maksymalnym nie dopuścić do ich degradacji i poddania negatywnym wpływom, do których należy zaprzestanie tradycyjnego wykorzystania pastwisk przez owce, zalesienie gruntów rolnych, zmiany układów wodnych, wspinaczki górskie, rozwój turystyki, wydobywanie trawertynu.