Na południe od Tatr Wysokich, w Rudawach Słowackich, znajduje się Słowacki Raj, teren o znaczeniu europejskim. Najbardziej cenne są tu twory krasowe i geomorfologiczne formy terenu. Turystów przyciągają jaskinie i przepaście, wąskie wąwozy i rozpadliny z dużą liczbą wodospadów.
Powierzchnia: 15 696,07 hektara
Lasy oraz zespoły leśne
Zasadniczą część terenu pokrywają lasy z przewagą wapieniolubnych buczyn. Rośnie w nich obuwik pospolity (Cypripedium calceolus). Na skałach i grzbietach skalnych występują sosnowe i świerkowe zespoły leśne. Stanowią one siedzibę karpackich endemitów, jak na przykład sasanki słowackiej (Pulsatilla slavica). W dolnych, chłodniejszych partiach rośnie pierwiosnek łyszczak karpacki (Primula auricula subsp. hungarica) i zarzyczka górska (Corthusa matthioli), w wyższych partiach kosaciec bezlistny węgierski (Iris aphylla subsp. hungarica) i len złocisty (Linum flavum).
Najbogatsze łąki w Europie
Do ważnych biotopów w Słowackim Raju należą łąki, pastwiska, torfowiska, bagna czy zespoły skał. Łąki na górze Kopanec należą do najbogatszych w Europie – na 1 metrkwadratowyrosną tu aż 74 gatunki wyższych roślin. Na torfowiskach i mokradłach można spotkać rzadką języczkę syberyjską (Ligularia sibirica).
Motyle i drapieżniki
Słowacki Raj to idealne miejsce do życia dla różnych gatunków motyli, ale również drapieżników takich jak niedźwiedź brunatny (Ursus arctos), wilk szary (Canis lupus) i ryś euroazjatycki (Lynx lynx). Po niebie szybują orzeł przedni (Aquila chrysaetos) i sokół wędrowny (Falco peregrinus).
Park Narodowy Słowacki Raj to teren chroniony, należący do sieci obszarów Natura 2000.