Na terenie Braniska i części Bachurne rozciąga się Kamienna baba, teren o ważnym znaczeniu europejskim. Tworzą go części rozdzielone drogą pomiędzy wsiami Lipovce i Lačnov. Obszar jest interesujący również dzięki formacjom geomorfologicznym, które znajdują się głównie w rezerwacie przyrody Kamienna baba, słynącej z zespołu wodospadów Prahy, wieży Kolumna Mojżesza, skalnej bramy Vrátnica i innych naturalnych skarbów (jak również Bajki o Kamiennej babie).
Rzadkie biotopy, fauna i flora
Do 90% Kamiennej baby pokrywają lasy. Przede wszystkim są to wapieniolubne i kwaśnolubne buczyny, bukowe i jodłowe lasy, piargowe lasy lipowo-jaworowe, relikty wapieniolubnych lasów sosnowych i świerkowych, a także relikty sośniny. Obok siebie rosną tu buczyny kwaśnolubne i piargowe jaworzyny lipowe, pozostałą część terenu tworzą łąki (nizinne i podgórskie łąki kośne) i pastwiska. Charakterystycznym elementem terenu są węglanowe ściany skalne i zbocza z roślinnością w szczelinach, niedostępne jaskinie, w których występują rośliny i zwierzęta.
Z europejskiego punktu widzenia teren jest cenny nie tylko z powodu biotopów, ale również w związku z ważnymi występującymi tu gatunkami roślin i zwierząt. Występuje tu obuwik pospolity (Cypripedium calceolus), sasanka słowacka (Pulsatilla slavica). Królestwo zwierząt reprezentują: bocian czarny (Ciconia nigra), orzeł przedni (Aquila chrysaetos), trzmielojad zwyczajny (Pernis apivorus), puchacz zwyczajny (Bubo bubo), nocek orzęsiony (Myotis emarginatus), nocek duży (Myotis myotis), wilk szary (Canis lupus).