pokaż na mapie pomniejsz mapę pełny ekran > <
rozszerz mapę >

Rysy

Punkt na szlaku: Korona Karpat

Czy wiedzą Państwo, że nazwa pogranicznego szczytu na polsko-słowackiej granicy nie ma nic wspólnego z kocim drapieżnikiem? Rysy, najczęściej odwiedzany szczyt tatrzański o trzech wierzchołkach, pamiętają wizytę Władmimira Ilicza Lenina. czytaj więcej

Rysy mają trzy wierzchołki (środkowy, północno-zachodni i południowo-wschodni), które stanowią graniczny szczyt na polsko-słowackiej granicy. Średni (2503 mn.p.m.) to najwyższy punkt tatrzański, dostępny bez przewodnika górskiego. Od 2000 roku północno-zachodni wierzchołek stanowi przejście graniczne i jednocześnie jest najwyższym szczytem Polski.

Nazwa góry nie ma związku z kocim drapieżnikiem, ale pochodzi od góralskiego słowa rysy (szczeliny), które są widoczne przy spoglądaniu na szczyt Rysów od północy. Przed I wojną światową właśnie rysy były określane jako węgierskie lub tatrzańskie Rigi ze względu na panoramę, która się z nich roztacza. Również w lecie na ciemnym granicie można podziwiać zaśnieżone koryta Rysów, co zachęca turystów do odwiedzin w górach.

Pierwszą znaną osobą, która pokonała Rysy, był w 1840 roku administrator Smokowca Eduard Blásy z przewodnikiem Jánem Rumanem Diečnym sr., a pierwsze znane wejście w zimie miało miejsce w 1884 roku. O wejściu Blásy'ego do dziś przypomina marmurowa tablica. Wśród innych znanych osób, które weszły na Rysy i wpisały się w historię słowacką, był Władimir Ilicz Lenin.

Rysy należą do najczęściej odwiedzanych szczytów tatrzańskich. Na ich uboczu znajduje się znane Schronisko pod Rysami (2250 mn.p.m.), a u podnóża po słowackiej stronie Karpat trzy jeziora karowo-morenowe – Żabie Stawy Mięguszowieckie (Wyżni, Mały i Średni). Po polskiej stronie leżą dwa stawy: największe jezioro tatrzańskie – Morskie Oko i Czarny Staw pod Rysami.

Atrakcje w okolicy: Schronisko pod Rysami, Morskie Oko, Żabie Stawy

Komentarze
Musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się!
Zdjęcia