pokaż na mapie pomniejsz mapę pełny ekran > <
rozszerz mapę >

Łomnica

Punkt na szlaku: Korona Karpat

Trzeci najwyższy szczyt Karpat, Łomnicę, spopularyzowała pomiędzy gośćmi Tatr Wysokich kolej linowa z Łomnickiego Stawu, która zawozi turystów bezpośrednio przed najwyżej położone obserwatorium. czytaj więcej

Łomnica (2633 m n.p.m.) to trzeci co do wielkości szczyt Tatr, Słowacji i Karpat. Długo była uważana za najwyższy szczyt tatrzański. Kiedyś wołano na nią Dedo, a jej współczesna nazwa pochodzi od miejscowości Wielka Łomnica, w granicach której znajdowała się do 1974 roku.

Ze szczytu w kształcie piramidy do doliny prowadzą trzy granie: północno-zachodnia do Durnego Szczytu, przez kolejne szczyty aż do Przełęczy Baraniej, gdzie łączy się z główną granią tatrzańską. Północno-wschodnia grań prowadzi przez Kieżmarski Szczyt do Huncowskiego Szczytu bądź przez Mały Kieżmarski Szczyt do Rakuskiej Czuby. Południowa grań Łomnicy przechodzi do Przełęczy Łomnickiej.

Po raz pierwszy z Miedzianych Ławek górę pokonał szewc i górnik amator Jakub Fábry. Członkowie jego rodziny prawdopodobnie odkryli drogę z wierzchołka szczytu przez Przełęcz Łomnicką do Doliny Łomnickiej. W XVIII wieku rodzina Fábry'ego starała się wydobyć z Łomnicy złoto, ale na jej północnych zboczach znaleźli tylko malachit i srebro.

W grudniu 1941 roku zaczęła działać w tym czasie najnowocześniejsza kolej linowa Łomnica Tatrzańska-Łomnica wiodąca z Doliny Łomnickiej na szczyt góry. Z Przełęczy Łomnickiej można zdobyć szczyt Łomnicy tylko pod opieką przewodnika górskiego.

Na szczycie tego najwyższego szczytu tatrzańskiego znajduje się najwyżej położone obserwatorium na Słowacji i miejsca pracy Słowackiego Instytutu Hydrometeorologicznego (astronomia i meteorologia). Od 1957 roku Łomnica to siedziba telewizyjnej stacji przekaźnikowej.

Atrakcje w okolicy: Durny Szczyt, Barania Przełęcz, Kieżmarski Szczyt, Przełęcz Łomnicka, Łomnicki Staw, Łomnica Tatrzańska

Komentarze
Musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się!
Zdjęcia