pokaż na mapie pomniejsz mapę pełny ekran > <
rozszerz mapę >

Wiadukt przy miejscowości Hanuszowce nad Toplą

Najdłuższy wiadukt w Europie Środkowej wybudowany na łuku znajduje się we wschodnio-słowackim miasteczku Hanuszowce nad Toplą. Most swoją wielkością wzbudza podziw lokalnej społeczności i turystów. czytaj więcej

Najdłuższy w Europie Środkowej

Wiadukt o długości400 metrówdumnie wznosi się nad miastem Hanuszowce nad Toplą. Jest to wielka konstrukcja, zbudowana na łuku, co stanowi o jego przewadze nad innymi, gdyż jest to najdłuższy wiadukt swojego typu nie tylko na Słowacji, ale nawet w całej Europie Środkowej.

Tony stali

Olbrzymia budowa, która stanowi połączenie kolejowe między miastami Preszów i Humenné, wymagała ton stali i miesiące żmudnej pracy. Dla potwierdzenia – całkowitą masę wiaduktu można porównać do 134 wagonów pociągu. Filary wymagały aż15 000 metrów sześciennych wykopów i prawie14 000 metrów sześciennych betonu. Najwyższy filar ma28 metrów, a jego wysokość nad terenem dochodzi do40 metrów.

Wiadukt zniszczyły niemieckie wojska podczas drugiej wojny światowej

Jednak nawet wielkość wiaduktu nie uchroniła go od działań wycofujących się niemieckich wojsk podczas drugiej wojny światowej. Wiadukt został prawie zupełnie zniszczony. Konstrukcje zostały podcięte, zrzucone z filarów i znalazły się w dolinie.

Jednak na szczęście ten wiadukt został po wojnie odnowiony i przywrócony do eksploatacji. Dzisiaj most ten stanowi nie tylko ozdobę kraju, ale również niezbędną część transportu kolejowego. 

Atrakcje w okolicy: Zamek Kapušiansky, Preszów, Pałac w Hanuszowcach nad Toplą

Komentarze
Musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się!
Zdjęcia