pokaż na mapie pomniejsz mapę pełny ekran > <
rozszerz mapę >

Wielki Hińczowy Staw

Wielki Hińczowy Staw z czystą i przezroczystą wodą to największe i najgłębsze jezioro po słowackiej stronie Karpat. Rozpościera się w malowniczej Dolinie Mięguszowieckiej i średnio przez 270 dni w roku jest skuty lodem. czytaj więcej

Powierzchnia: 20,08 ha

Objętość: 4 091 712 m3

Długość: 740 m

Szerokość: 370 m

Głębokość: 53,70 m

Wysokość nad poziomem morza: 1 945 m n.p.m.

Położenie: Dolina Mięguszowiecka

Wielki Hińczowy Staw, największe i najgłębsze słowackie jezioro, leży w Dolinie Hińczowej, która stanowi najwyższe piętro Doliny Mięguszowieckiej. Licząca8 kmdługości Dolina Mięguszowiecka cieszy się dużą popularnością wśród turystów.

Wielki Hińczowy Staw należy do jezior karowych, powstałych w kotłach po ustąpieniu lodowca. Woda tych akwenów jest zwykle czysta i przezroczysta. Najwyższa temperatura przy zwierciadle wynosi około7°C.

Na zachodzie nad jeziorem górują zbocza Koprowego Wierchu, na północy Cubryny i Wielkiego Mięguszowieckego Szczytu, a na wschodzie Wschodniego Mięguszowieckego Szczytu, Hińczowej Wieży i Wołowca Mięguszowieckiego. Na południe otwiera się Dolina Mięguszowiecka, którą z łatwością można dotrzeć do akwenu niebieskim szlakiem (od Popradzkiego Stawu 1 godz. 30 min). Do Wielkiego Hińczowego Stawu nie uchodzi żadna rzeka powierzchniowa, ale wypływa z niego Mięguszowiecki Potok.

Nazwa zbiornika pochodzi prawdopodobnie od nazwiska jednego z właścicieli bądź znanego pasterza, który go odkrył.

Średnio przez 270 dni w roku jezioro pokrywa lód. 

Atrakcje w okolicy: Popradzki Staw, Dolina Mięguszowiecka, Mięguszowiecki Potok

Komentarze
Musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się!