pokaż na mapie pomniejsz mapę pełny ekran > <
rozszerz mapę >

Szczyrbskie Jezioro

To słynne i chętnie odwiedzane jezioro tatrzańskie było kiedyś uważane za „bezwartościową kałużę” – usiłowano nawet spuścić z niego wodę! Na szczęście zarzucono te plany i dziś malownicze Szczyrbskie Jezioro przyciąga tłumy turystów z kraju i zagranicy. czytaj więcej

Powierzchnia:19,76 ha

Długość:640 m

Szerokość:600 m

Głębokość:20 m

Wysokość nad poziomem morza:1 347 mn.p.m.

Położenie: miejscowość Szczyrbskie Jezioro

Szczyrbskie Jezioro, typowy tatrzański staw polodowcowy, to drugi co do wielkości akwen na Słowacji. W 1872 r. ziemianin Jozef Szentiványi wybudował na jego południowym brzegu domek myśliwski, który stał się zaczątkiem późniejszego ośrodka turystycznego Szczyrbskie Jezioro.

Pierwsze wzmianki o zbiorniku znajdują się w dziele Bibliotheca seu Cynosura Peregrinantium Dávida Frölicha z 1644 r. Przed turystami docierali tu węglarze, myśliwi, drwale i zielarze.

W 1860 r. mieszkańcy Szczyrbskiego Jeziora podjęli próbę spuszczenia wody z akwenu, aby zamiast „bezwartościowej kałuży” zyskać miejsce do wypasania bydła. W 1901 r. jezioro wykupiło od liptowskiej rodziny Szentiványi państwo węgierskie.

Od końca XIX w. Szczyrbskie Jezioro sztucznie zarybiano. Zainteresowanie budził wyjątkowo czysty lód, który wykorzystywano w celach chłodniczych i wywożono do Budapesztu, Berlina oraz Wiednia.

Z tym popularnym stawem tatrzańskim wiąże się inna ciekawostka – ryba Coregonus maraena. Czyste wody Szczyrbskiego Jeziora są dzisiaj prawdopodobnie jedynym miejscem na świecie, gdzie żyje ten cenny gatunek w genetycznie czystej postaci.

Średnio 155 dni w roku akwen pokrywa lód.

W pobliżu Szczyrbskiego Jeziora znajduje się najwyżej położone uzdrowisko turystyczne w Tatrach Wysokich i ośrodek narciarstwa biegowego.

Atrakcje w okolicy: Popradzki Staw 

Komentarze
Musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się!