Jezioro Hranownickie (Hranovnícke pleso) zachwyci miłośników geologii, którzy znajdą tu wspaniałe tarasy trawertynowe, różnorodne formy krasowe i jaskinie.
Właśnie unikatowe tarasy trawertynowe przyczyniły się do tego, że w 1984 r. akwen został objęty ochroną, a w 1995 r. zyskał status pomnika przyrody. Całkowita powierzchnia wychodni trawertynowych, tworzących także ściany doliny, wynosi 620 m² a w efekcie zjawisk krasowych powstało osiem grot i sześć jaskiń. W efekcie okolica przywodzi na myśl skalne miasto. Brzeg Jeziora Hranownickiego tworzą piaskowce, zlepieńce i łupki. Klinowate wybrzeże z wapieni i margli (neokóm) zachęcają do zwiedzania tego miejsca.
Turystyka
Jezioro Hranownickie przyciąga turystów z całego świata. Zarówno w rezerwacie „Vernárska tiesňava”, jak i na terenie Słowackiego Raju wytyczono wiele szlaków wśród malowniczej przyrody. W okolicy nie brak także cennych zabytków, takich jak Kláštorisko czy zamek Hrabušický. Niezapomniane widoki z wysokości ponad 680 m zapewnia spacer po skalnym nawisie Tomašovský výhľad.
W pobliżu leżą interesujące miasta Nowa Wieś Spiska i Poprad z licznymi zabytkami. Doskonałym miejscem na odpoczynek i relaks jest park wodny AquaCity Poprad.