pokaż na mapie pomniejsz mapę pełny ekran > <
rozszerz mapę >

Jezioro Hranownickie

Jezioro Hranownickie wraz z tarasami trawertynowymi z epoki plejstocenu, wspaniałymi formami krasowymi i jaskiniami jest objęte ochroną w rezerwacie „Vernárska tiesňava” i parku narodowym „Słowacki Raj”. Ta ostatnia nazwa nie powinna dziwić, bo rzeczywiście jest to prawdziwy raj dla turystów. czytaj więcej

Jezioro Hranownickie (Hranovnícke pleso) zachwyci miłośników geologii, którzy znajdą tu wspaniałe tarasy trawertynowe, różnorodne formy krasowe i jaskinie.

Właśnie unikatowe tarasy trawertynowe przyczyniły się do tego, że w 1984 r. akwen został objęty ochroną, a w 1995 r. zyskał status pomnika przyrody. Całkowita powierzchnia wychodni trawertynowych, tworzących także ściany doliny, wynosi 620 m² a w efekcie zjawisk krasowych powstało osiem grot i sześć jaskiń. W efekcie okolica przywodzi na myśl skalne miasto. Brzeg Jeziora Hranownickiego tworzą piaskowce, zlepieńce i łupki. Klinowate wybrzeże z wapieni i margli (neokóm) zachęcają do zwiedzania tego miejsca.

Turystyka

Jezioro Hranownickie przyciąga turystów z całego świata. Zarówno w rezerwacie „Vernárska tiesňava”, jak i na terenie Słowackiego Raju wytyczono wiele szlaków wśród malowniczej przyrody. W okolicy nie brak także cennych zabytków, takich jak Kláštorisko czy zamek Hrabušický. Niezapomniane widoki z wysokości ponad 680 m zapewnia spacer po skalnym nawisie Tomašovský výhľad.

W pobliżu leżą interesujące miasta Nowa Wieś Spiska i Poprad z licznymi zabytkami. Doskonałym miejscem na odpoczynek i relaks jest park wodny AquaCity Poprad.

Komentarze
Musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się!