pokaż na mapie pomniejsz mapę pełny ekran > <
rozszerz mapę >

Cmentarz wojskowy, Zbudská Belá

Miejscowość Zbudská Belá kryje smutną historię. Właśnie na jej terenie, podczas pierwszej wojny światowej, miały miejsce zacięte walki. Wspomnieniem krwawego okresu 1914–1915 jest cmentarz wojskowy, na którym pochowano około 120 żołnierzy. czytaj więcej

Około 14 kilometrów na południowy wschód od miasta Medzilaborce znajduje się wieś Zbudská Belá, którą przed pierwszą wojną światową nazywano Izbugyabéla. Właśnie podczas wojny wieś kraju preszowskiego była miejscem zaciętych walk, których pozostałość stanowi cmentarz wojskowy.

 

Cmentarz w centrum miejscowości przypomina grozy wojny

 

Cmentarz wojskowy znajduje się w pobliżu kościoła greckokatolickiego w centrum miejscowości. Mimo że pochowano tam prawie 119 ofiar, archiwum cmentarza jest niekompletne i niedokładne. Akty katastralne nie są zgodne z dokumentami ewidencyjnymi i są rozbieżne nawet w kwestii liczby grobów. Historycy przypuszczają, że właśnie dane w aktach katastralnych są nieprawdziwe.

 

František Řiha – jedyny zidentyfikowany żołnierz

 

Interesujące jest jednak to, że udało się stwierdzić tożsamość tylko jednego żołnierza. Większość poległych ofiar wojny zaewidencjonowano pod formułką: nieznany. Znane jest tylko nazwisko austro-węgierskiego żołnierza Františka Řihy, artylerzysty z 2. Pułku Artylerii. Poległ on 3 kwietnia 1915 roku.

 

Cmentarz wojskowy – zbiór narodowości poległych żołnierzy

 

Poza nazwiskami nie udało się stwierdzić nawet narodowości większości żołnierzy. Jednoznacznie podaje się narodowość 25 austro-węgierskich, 3 bośniacko-hercegowińskich i 11 rosyjskich żołnierzy. Dane o oddziałach wojskowych są skromne. Nie są znane nawet daty czy przyczyny śmierci. Ze względu na intensywność walk, można jednak przypuszczać, że większość żołnierzy zginęła bezpośrednio na froncie lub w następstwie odniesionych ran.

Adres: Vojenský cintorín v Zbudskej Belej, 067 01 Radvaň nad Laborcom, okręg Medzilaborce

 Atrakcje w okolicy: Medzilaborce, Muzeum Andy’ego Warhola v Medzilaborcach

Komentarze
Musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się!