pokaż na mapie pomniejsz mapę pełny ekran > <
rozszerz mapę >

Cmentarz wojskowy, Mirola

Mały cmentarz wojskowy we wsi Mirola powstał w wyniku przeniesienia grobów z okolicy. Mimo swojej niewielkiej powierzchni kryje losy poległych żołnierzy austro-węgierskich z pierwszej wojny światowej. czytaj więcej

Na wschód od miasta Svidnik, w północnej części Beskidów Niskich, znajduje się wieś Mirola. Była ona podczas pierwszej wojny światowej znana jako Merfalva. Z tego samego okresu pochodzi niewielki cmentarz, stanowiący część gminnej nekropolii w Miroli.

 

Cmentarz nie wyróżnia się szczególnym kształtem, a pierwotnie tworzyły go dwa groby. Pieczę nad jego funkcjonowaniem w okresie międzywojennym sprawował punkt w miejscowości Krajná Poľana. Pierwotnie znajdował się tam jeden samodzielny grób wojskowy. Po zakończeniu wojny doszło jednak do przeniesienia poległych żołnierzy z okolicznych grobów na cmentarz w Miroli.

 

Tożsamość pochowanych żołnierzy nieznana

 

Aktualnie na cmentarzu wojskowym znajduje się jeden grób masowy z pięcioma żołnierzami i jeden grób samodzielny. Mimo ekshumacji, prowadzonej pod kierownictwem wachmistrza Františka Kolihiša i wójta Jána Varholíka, nie udało się stwierdzić tożsamości ofiar wojny.

 

Położenie grobów wojskowych jest niejasne

 

Na cmentarzu wojskowym w Miroli czas zatarł prawie wszystkie ślady wskazujące na smutny los żołnierzy austro-węgierskich. Mimo to archiwum nie zapomina o poległych żołnierzach, dla których cmentarz w Miroli stał się miejscem ich ostatniego spoczynku.

Adres: Vojenský cintorín Miroľa, Obecný cintorín Miroľa, 090 05 Krajná Poľana, okręg Svidník

Atrakcje w okolicy: Svidnik, Dolina Śmierci, Dukla, Cmentarz wojskowy Nižný Orlík, Cmentarz wojskowy Hunkovce

Komentarze
Musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się!