pokaż na mapie pomniejsz mapę pełny ekran > <
rozszerz mapę >

Cmentarz wojskowy, Lascov

Aż siedem grobów pochodzących z okresu pierwszej wojny światowej znajduje się na cmentarzu wojskowym w miejscowości Lascov. Dane o poległych żołnierzach są stosunkowo dokładne. Stwierdzono nawet ich tożsamość. czytaj więcej

W dolinie rzeki Topľa, w południowej części Beskidów Niskich, znajduje się wieś Lascov. Na pierwszy rzut oka niewielka miejscowość kryje ślady przeszłości na cmentarzu wojskowym.

Wieś w okręgu Bardiów to miejsce ostatniego spoczynku siedmiu poległych żołnierzy.

 

Nieścisłości w identyfikacji

 

Cmentarz tworzy siedem pojedynczych grobów. Interesujące jest, że w przypadku sześciu z nich udało się stwierdzić tożsamość pochowanych. W nazwiskach ofiar wojny pojawiły się jednak nieścisłości, ponieważ prawdopodobnie trudno było rozszyfrować poszczególne litery. Ten fakt potwierdza list z 1924 roku pomiędzy Referatem Grobów Wojennych w Bratysławie i punktem żandarmerii Marhoň, który był upoważniony do opieki nad nekropolią w okresie międzywojennym. W liście można odczytać zarzut dla żandarmerii o niedokładność, z jaką dokonywała identyfikacji ofiar. Punkt żandarmerii w odpowiedzi odwołuje się do nieczytelności liter.

 

Cmentarz wymaga odnowy

 

Ze względu na porastającą trawę i przybywanie grobów cywilnych trudno określić dokładne granice cmentarza wojskowego. Z tego powodu historycy zgodnie twierdzą, że miejsce ostatniego spoczynku ofiar wojny w miejscowości Lascov zasługuje na renowację i postawienie symbolicznych krzyży przypominających krwawe walki pierwszej wojny światowej.

Adres: Vojenský cintorín v Lascove, 086 45 Marhaň, okręg Bardejov

 

Atrakcje w okolicy: Bardiów, Uzdrowisko Bardiów, Cmentarz wojskowy w Raslavicach, Cmentarz wojskowy w Tarnowie, Cmentarz wojskowy w Niżnej Polance

Komentarze
Musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się!