pokaż na mapie pomniejsz mapę pełny ekran > <
rozszerz mapę >

Cmentarz wojskowy, Kolbovce

Tylko kilka metrów od greckokatolickiego kościoła w Kolbovcach znajduje się wojskowy cmentarz pochodzący z pierwszej wojny światowej. Stosunkowo mała wieś kryje na swoim terenie aż 142 poległych żołnierzy. Interesujące jest to, że większość z nich udało się zidentyfikować. czytaj więcej

W środkowej części Pogórza Ondawskiego, w okręgu Stopkov, znajduje się wschodniosłowacka wieś Kolbovce. Niszcząca pierwsza wojna światowa pozostawiła po sobie ślady również w tej miejscowości. We wsi znajduje się jeden, stosunkowo duży, cmentarz wojskowy z tego okresu.

 

Cmentarz usytuowano na lewo od greckokatolickiego kościoła i ogrodzono płotem. Jego dużą część pokrywają krzewy i drzewa. Właśnie dzięki położeniu nekropolii w pobliżu kościoła miejsce ostatniego spoczynku 142 żołnierzy znajduje się w dobrym stanie. W miejscu przeznaczonym na groby w kształcie litery U można wyraźnie określić zarysy grobów.

 

Krzyże przypominające ofiary wojny

 

Już pierwsze spojrzenie odwiedzających cmentarz przyciągają krzyże, które żałobnie zdobią powierzchnię nekropolii wojskowej. Są to łacińskie drewniane krzyże i dwa małe krzyże po bokach, o których mówi się, że są oryginalne.

 

Nieznany kapitan wojskowy pochowany w Kolbovcach

 

Akty ewidencyjne i ekshumacyjne mówią o 69 pojedynczych i 4 masowych grobach ze szczątkami żołnierzy, które znajdują się na cmentarzu. Mówią też o narodowościach, przynależności do jednostek i w wielu przypadkach podają nawet konkretną tożsamość żołnierzy. Zagadką pozostaje tylko nieznany żołnierz w stopniu kapitana, który jest pochowany na tym cmentarzu wojskowym.

Adres: Vojenský cintorín Kolbovce,  090 31 Kolbovce, okręg Stropkov

 

Atrakcje w okolicy: Stropkov

 

 

Komentarze
Musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się!