pokaż na mapie pomniejsz mapę pełny ekran > <
rozszerz mapę >

Cmentarz wojskowy, Kolbasov

Wyjątkowo zadbany i na nowo zmodernizowany cmentarz wojskowy w Kolbasovie przyciąga odwiedzających już od początku zwiedzania. Dojście do niego prowadzi przez podwórze kościoła Trzech Świętych pochodzącego z XIX wieku. czytaj więcej

Kolbasov pochodzący z XV wieku położony jest około 21 kilometrów od miasta Snina. Znajduje się w nim doskonale zachowany cmentarz z 33 poległymi żołnierzami z pierwszej wojny światowej. Cmentarz wojskowy to część cmentarza cywilnego, a gości oczaruje już samo dojście do niego. Prowadzi ono przez podwórze kościoła Trzech Świętych.

 

Odrestaurowany cmentarz wojskowy

 

Niewiele cmentarzy pochodzących z pierwszej wojny światowej może się pochwalić taką troskliwą opieką, jak ten w Kolbasovie. W 2005 roku cmentarz został odnowiony. Groby są widoczne i posiadają krzyże symbolizujące ofiary wojny. W środku umieszczono drewniany krzyż łaciński. O ciągłej pieczy nad cmentarzem wojskowym świadczy czystość i utrzymanie go. Trawa jest regularnie wykaszana.

 

Zadbane archiwum

 

Również akty ewidencyjne znajdujące się w archiwum cmentarza wojskowego w Kolbasovie są kompletne i zawierają stosunkowo dużo informacji.

 

Cmentarz tworzą tylko pojedyncze groby znajdujące się w trzech rzędach. Po wojnie przystąpiono do ekshumacji, dzięki której stwierdzono tożsamość 29 żołnierzy. Wszystkie zidentyfikowane ofiary pochodziły z pułku austro-węgierskiego. Mimo szczegółów zawartych w aktach ewidencyjnych, nie stwierdzono przyczyny śmierci. Najprawdopodobniej żołnierze zginęli jednak w następstwie ran postrzałowych, bezpośrednio na froncie lub w szpitalu.

 

 

Adres: Vojenský cintorín Kolbasov, Obecný cintorín Kolbasov, 067 66 Kolbasov, okręg Snina

 

Atrakcje w okolicy: Snina, Morskie Oko

Komentarze
Musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się!