pokaż na mapie pomniejsz mapę pełny ekran > <
rozszerz mapę >

Cmentarz wojskowy, Hunkovce

Ślady pierwszej i drugiej wojny światowej kryje wschodniosłowacka wieś Hunkovce. Tylko kilka kilometrów od Svidnika można trafić na dwa cmentarze wojskowe, które są oddalone od siebie zaledwie o kilka metrów. czytaj więcej

Wydarzenia dwóch wojen światowych nie ominęły również wsi znajdującej się w okręgu Svidnik – Hunkovce. Naprzeciwko siebie znajdują się tam: cmentarz poległych żołnierzy austriacko-węgierskich z pierwszej wojny światowej i cmentarz żołnierzy niemieckich z drugiej wojny światowej. Miejsca pochówku znajdują się w pobliżu rzeki, która część z nich zniszczyła.

 

159 poległych żołnierzy spoczywa w Hunkovcach

 

Mimo swojej niewielkiej powierzchni, na cmentarzu wojskowym z pierwszej wojny światowe pochowano 159 żołnierzy w 21 grobach. Tylko trzech z nich udało się zidentyfikować: Alberta Korbusa, członka pułku austro-węgierskiego, Rudolfa Vogela tego samego pułku i Karla Piliára z 12. pułku.

 

Przyczyna i data nieznane


Tak jak w większości przypadków, również na cmentarzu wojskowym w Hunkovcach, nie można stwierdzić dokładnej daty czy konkretnej przyczyny śmierci. Tylko niektóre groby zdobi napis: zginął w walce. Akty ewidencyjne podają jako datę zgonu tylko suche dane: 1914–1915.

 

Konsekwentne badania

 

Wspomniane akty ewidencyjne stanowią część danych o cmentarzu wojskowym w tej miejscowości, opracowane przez żandarmerię w miejscowości Veľká Poľana. Wśród innych dokumentów znajdują się protokoły ekshumacyjne. Informacje o nich nie są jednak zgodne z konkretnymi informacjami znajdującymi się w dokumentacji cmentarza wojskowego. Z tego powodu historycy mają nadzieję, że w przyszłości cmentarz wojskowy przejdzie dokładne badania.

 

Adres: Vojenský cintorín Hunkovce,  090 03 Ladomírová, okręg Svidník

 Atrakcje w okolicy: Svidnik, Dukla, Dolina Śmierci

 

Komentarze
Musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się!
Zdjęcia