pokaż na mapie pomniejsz mapę pełny ekran > <
rozszerz mapę >

Cmentarz wojskowy, Giraltovce

Cmentarz wojskowy w miejscowości Giraltovce to miejsce ostatniego spoczynku 64 poległych żołnierzy z pierwszej wojny światowej. Interesujące jest to, że administracja cmentarza zna tożsamość prawie każdego żołnierza. czytaj więcej

W pobliżu miasta Svidnik, w miasteczku Giraltovce, znajduje się cmentarz wojskowy z 64 poległymi żołnierzami, pochodzący z okresu pierwszej wojny światowej. Cmentarz pod względem wielkości należy do średnich miejsc pochówku w okręgu Svidnik, stanowi część cmentarza miejskiego i w okresie swojego powstania składał się z czterech ciągłych pól grobowych. 

 

Tylko pięciu żołnierzy jest nieznanych

 

Niespotykanym faktem w Giraltovcach jest ustalona tożsamość żołnierzy, dzięki dokumentom ewidencyjnym administracji cmentarza. Nieodgadnione pozostają nazwiska tylko pięciu poległych żołnierzy. W związku z tym, że większość z nich zmarła w szpitalu wojskowym w następstwie ran postrzałowych, zapaleń płuc, cholery czy tyfusu, dostępna jest wystarczająca ilość informacji o ofiarach.

 

63 żołnierzy austro-węgierskich i 1 rosyjski

 

Administracja cmentarza zna również obywatelstwo żołnierzy. Zgodnie z aktem katastralnym na cmentarzu pochowano 63 żołnierzy austro-węgierskich i 1 rosyjskiego. O groby ofiar wojny w okresie międzywojennym dbał punkt żandarmerii. W 1922 roku szczątki pochowanych przeszły ekshumację, którą kierował wachmistrz Josef Kubal. O wynikach ekshumacji nic nie wiadomo.

Adres: Vojenský cintorín Giraltovce, 087 01 Giraltovce, okręg Svidník

 

Atrakcje w okolicy: Svidník, Dukla

 

 

Komentarze
Musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się!