pokaż na mapie pomniejsz mapę pełny ekran > <
rozszerz mapę >

Edukacyjny szlak wojskowo-historyczny Výrava

Miejscowość Výrava, w okręgu Medzilaborce, od kwietnia 2012 roku stała się miejscem, dokąd prowadzi edukacyjny szlak wojskowo-historyczny, który kieruje się w stronę dwóch cmentarzy wojskowych, pochodzących z pierwszej wojny światowej. czytaj więcej

Tylko dzięki obszernym pracom rekonstrukcyjnym można było zlokalizować cmentarze wojskowe we wsi Výrava i wybudować prowadzący do nich szlak historyczny. Ścieżka edukacyjna, która otworzyła oficjalny przemarsz do dwóch cmentarzy wojskowych, ma przypominać lokalnym mieszkańcom, jak również wszystkim odwiedzającym wieś, wydarzenia pierwszej wojny światowej..

 

Wieloletnia rekonstrukcja przyniosła oczekiwane efekty

 

Nawet jeśli mogłoby się wydawać, że prace rekonstrukcyjne odbyły się w ciągu kilku tygodni, prawda jest inna. Według przedstawiciela Klubu Historii Wojennej Beskidy, który realizował odnowę cmentarzy, rewitalizację rozpoczęto już w 2009 roku, która trwała przez około 1500 godzin.

 

Bitwa Wielkanocna w Karpatach

 

W skład edukacyjnego szlaku wojskowo-historycznego o długości 4,5 kilometra wchodzi siedem paneli informacyjnych. Ich celem jest przeprowadzenie zwiedzających przez Bitwę Wielkanocną w Karpatach, która miała miejsce w marcu 1915 roku, jak również poinformować o dostępnych historycznych danych z tej krwawej walki.

 

Cmentarze w miejscowości Výrava – efekt oddziału pogrzebowego

 

Cmentarze wojskowe, do których prowadzi szlak edukacyjny, stanowiły efekt pracy tak zwanego oddziału pogrzebowego. Po każdej walce pozostawało na polu bitwy wielu poległych żołnierzy. Organizowano więc specjalne plutony, których zadaniem było godnie pochować ofiary. Te zadania realizowali w większości jeńcy wojenni, którzy byli nadzorowani przez architektów i doświadczonych rzemieślników. Właśnie oddział pogrzebowy na terenie kraju wiele wybudował cmentarzy wojskowych.

 Adres: Vojensko-historický náučný chodník Výrava, 067 16 Výrava, okręg Medzilaborce

 Atrakcje w okolicy: Medzilaborce, Muzeum Andy’ego Warhola w Medzilaborcach, Cmentarz Wojskowy w Zbudskiej Belej

Komentarze
Musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się!