pokaż na mapie pomniejsz mapę pełny ekran > <
rozszerz mapę >

Cmentarz wojskowy, Nižný Orlík

Kształt litery T ma jeden z największych cmentarzy wojskowych w okręgu Humenné – cmentarz wojskowy w miejscowości Nižný Orlík. Miejsce, gdzie pochowano około 230 ofiar wojny, dumnie zdobią ogromne świerki, którymi obsadzono cały obwód cmentarza. czytaj więcej

W okręgu Svidnik, w dolinie rzeki Ondawa, znajduje się miejscowość Nižný Orlík. Na pierwszy rzut oka zwyczajna wieś ma jednak swoją przewagę nad innymi. Zaledwie 2 kilometry od wsi znajduje się jeden z największych cmentarzy wojskowych w okręgu, na którym są pochowani żołnierze z pierwszej wojny światowej.

 

Cmentarz – miejsce żałobne w kształcie litery T

 

O tym, że w przypadku cmentarza wojskowego w miejscowości Nižný Orlík można mówić o wyjątkowości, świadczy jego układ. Cmentarz został zbudowany w kształcie litery T i otaczają go wielkie świerki widoczne również ze wsi, które nasilają atmosferę żałoby w miejscu ostatniego spoczynku poległych żołnierzy i jeszcze bardziej przypominają przeszłość.

 

Nižný Orlík skrywa w sobie ponad 230 poległych żołnierzy

 

16 masowych, 12 wspólnych i 112 pojedynczych grobów – to bilans cmentarza wojskowego w miejscowości Nižný Orlík. Przypuszcza się, że pochowano na nim aż 230 żołnierzy z pierwszej wojny światowej. Bliższe informacje o narodowości, przyczynach śmierci czy datach nie są jednak znane. Dokumenty przytaczają jedynie napawający strachem przedział czasowy 1914–1915.

 

Cmentarz wymaga dokładnego uporządkowania

 

W okresie międzywojennym o cmentarz wojskowy dbał punkt żandarmerii w miejscowości Vyšný Orlík. W tym okresie na nekropolii nie dokonywano już żadnego nowego pochówku. Aktualnie cmentarz wojskowy wymaga dokładnego uporządkowania i dostawienia krzyży, które wyraźnie odzwierciedlałyby następstwa ówczesnego okresu.

Adres: Vojenský cintorín Nižný Orlík, 090 11 Vyšný Orlík, okręg Svidník

 Atrakcje w okolicy: Svidník, Dukla, Dolina Śmierci, Cmentarz Wojskowy Hunkovce

 

Komentarze
Musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się!