pokaż na mapie pomniejsz mapę pełny ekran > <
rozszerz mapę >

Cmentarz wojskowy w miejscowości Nižná Polianka

Pomnik centralny i z starannie utrzymane groby. To efekt przebudowy cmentarza wojskowego w miejscowości Nižná Polianka, który współcześnie stanowi miejsce składania hołdu, zmuszające niejedną osobę do przemyśleń nad grozą przeszłości. czytaj więcej

W pobliżu granicy z Polską, w północnej części Beskidów Niskich, znajduje się Nižná Polianka. W czasie pierwszej wojny światowej nazywała się Álsopagony. Jest to miejscowość należąca do okręgu Bardiów, która znajduje się na brzegu rzeki Ondawa. Poza malowniczą okolicą, charakterystyczny dla Nižnej Polianki jest cmentarz wojskowy pochodzący z pierwszej wojny światowej.

 

Niezwykle utrzymany cmentarz wojskowy Nižná Polianka

 

Nie bez powodu cmentarz wojskowy znajdujący się 2 kilometry od miejscowości Nižná Polianka określa się jako jeden z najbardziej interesujących w okręgu bardiowskim. Cmentarz ma kształt prostokąta, a same groby są rozmieszczone na jego terenie w kształcie kwadratu. Na cmentarzu pochowano aż 384 żołnierzy w 192 pojedynczych i 64 masowych grobach. Niezwykłością jest fakt, że każdy grób ma przydzielony numer porządkowy, na podstawie którego w archiwum można ustalić tożsamość żołnierza.

 

Większość żołnierzy pochodzenia niemieckiego

 

Inną ciekawostką jest narodowość pochowanych żołnierzy. Większość z nich ma pochodzenie niemieckie. Tylko ośmiu z nich to Rosjanie. Dlatego też Ludowy Związek Ochrony Niemieckich Grobów Wojskowych we współpracy z żołnierzami niemieckiej Bundeswehry i Sił Zbrojnych Republiki Słowackiej zdecydował o przystąpieniu do renowacji cmentarza. W efekcie prac rekonstrukcyjnych osadzono centralny pomnik oraz tablice z imiennym spisem żołnierzy.

Adres: Vojenský cintorín v Nižnej Polianke, 086 36 Nižná Polianka, okręg Bardiów

Atrakcje w okolicy: Bardiów, Uzdrowisko Bardiów, Cmentarz Wojskowy w Raslavicach

Komentarze
Musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się!