pokaż na mapie pomniejsz mapę pełny ekran > <
rozszerz mapę >

Cmentarze wojskowe w Beňadikovcach

Wieś Beňadikovce skrywa w sobie historię 23 poległych w pierwszej wojnie światowej żołnierzy. Zostali pochowani na dwóch cmentarzach wojskowych, które stały się ostatnim przystankiem dla żołnierzy węgiersko-austriackich i rosyjskich. czytaj więcej

W dolinie rzeczki Radomka jest położona miejscowość Beňadikovce. Mała wioska kryje w swej historii losy żołnierzy z pierwszej wojny światowej. W miejscowości oddalonej 19 kilometrów od miasta okręgowego Svidnik znajdują się aż dwa cmentarze wojskowe. O ich utrzymanie w okresie międzywojennym dbał punkt żandarmerii z Kurimy.

 

Cmentarz wojskowy Beňadikovce I

 

Cmentarz Beňadikovce I należy do małych cmentarzy w okręgu Svidnik. Ma kształt prostokąta i stanowi część cmentarza komunalnego. Groby żołnierzy są uszeregowane w dwóch rzędach. Łącznie na cmentarzu zostało pochowanych 14 poległych żołnierzy.

 

Mimo archiwaliów można było zidentyfikować tożsamość zaledwie sześciu ofiar. Znane jest tylko obywatelstwo żołnierzy oraz ich zasadnicze oddziały. Dwóch żołnierzy było Rosjanami, a dwunastu miało pochodzenie austro-węgierskie.

 

Tajemniczy masowy grób z żołnierzami rosyjskimi – Beňadikovce II

 

Większość grobów na cmentarzu Beňadikovce I powstało dopiero po wojnie. W okresie wojny na cmentarzu były tylko trzy mogiły. Pozostałe powstały w okresie międzywojennym, kiedy żandarmi z Kurimy przystąpili do skupienia grobów z okolicznych miejscowości. W okolicy znaleziono łącznie 9 grobów. Osiem z nich ekshumowano. Dziewiąty grób miał charakter masowy i z nieznanych przyczyn nie był ekshumowany.

 

Masowy grób znajduje się w pobliżu drogi z miejscowości Šarišský Štiavnik do wsi Rakovčíka i zostało w nim pochowanych dziewięciu żołnierzy rosyjskich, których tożsamość nie jest znana. Grób, który stał się miejscem spoczynku poległych, został zaewidencjonowany jako Beňadikovce II.

Adres: Vojenské cintoríny v Beňadikovciach, Beňadikovce, 090 42 Okrúhle, okręg Svidník

Atrakcje w okolicy: Svidník, Dukla, Cmentarz Wojskowy w Giraltovcach

 

Komentarze
Musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się!